Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

NPRH wesprze wydanie po angielsku książek badaczek z UJ

NPRH wesprze wydanie po angielsku książek badaczek z UJ

Rozstrzygnięty został konkurs Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module Uniwersalia 2.1. Spośród 25 zgłoszeń minister edukacji i nauki zakwalifikował do finansowania 19 najlepiej ocenionych projektów. Wśród laureatów konkursu znalazły się badaczki z Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Alicja Jarzębska i dr Agnieszka Dauksza.

 

W wyniku przeprowadzonego konkursu prawie 125 tys. zł przeznaczonych zostanie na tłumaczenie na język angielski a następnie publikację książki prof. Alicji Jarzębskiej (Wydział Historyczny UJ) "Spór o piękno muzyki. Wprowadzenie do kultury muzycznej XX i XXI wieku". Książka ma charakter interdyscyplinarny. Jest syntezą różnorodnych zjawisk artystycznych i postaw estetycznych kompozytorów, syntezą uwzględniającą kontekst ideowy i społeczny tworzonej w XX i XXI wieku muzyki. Zaproponowana konstrukcja historiograficzna opiera się na założeniu, że ową różnorodność zjawisk artystycznych i postaw estetycznych można interpretować w relacji do idei piękna, zdominowanej w XX wieku przez rozmaite ideologie. Za początek owej historycznej konstrukcji przyjęto narastający u schyłku XIX wieku kult Wagnera i szeroką akceptację jego wizji sztuki związanej z pojęciem Zukunftsmusik (muzyka przyszłości).

Ponad 95 tys zł wsparcia otrzyma projekt, którego celem jest profesjonalny przekład na język angielski książki dr Agnieszki Daukszy z Wydziału Polonistyki UJ "Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej", która zostanie opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Peter Lang. Koszty projektu obejmują aktualizację i przystosowanie książki do standardów międzynarodowego środowiska i kontekstu lekturowego zagranicznych odbiorców; przekład przez tłumacza wyspecjalizowanego w akademickim języku humanistycznym, redakcję językową i redakcję techniczną, korektę, skład, opracowanie graficzne, druk, dystrybucję i promocję.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest uzupełnienie polskiego systemu grantowego o finansowanie projektów, na które nie można uzyskać środków z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z funduszy europejskich. Są to projekty wieloletnie, trwające czasem kilkanaście i więcej lat, polegające na tworzeniu naukowych publikacji dokumentacyjnych, słownikowych, bibliograficznych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich oraz kompendiów wiedzy o charakterze syntetycznym i encyklopedycznym (moduł Dziedzictwo narodowe). Program ma także upowszechniać osiągnięcia polskiej humanistyki naukowej w świecie (moduł Uniwersalia), umożliwić stabilizację wyspecjalizowanych, edytorskich zespołów badawczych oraz finansowanie projektów obejmujących naukowe wydania krytyczne, przekłady na język polski wraz z naukowym opracowaniem edytorskim najważniejszych dzieł należących do kultury światowej.

Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta