Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Kopia Biblii Mazepy podarowana Uniwersytetowi Jagiellońskiemu

Kopia Biblii Mazepy podarowana Uniwersytetowi Jagiellońskiemu

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego (IBiDW UJ) wzbogacił się o kopię wydanej w 1708 roku w Aleppo "Ewangelii Hetmana Iwana Mazepy". Dzieło to przyczyniło się wydatnie do umocnienia stosunków łączących Ukraińską Cerkiew Prawosławną z patriarchami w Jerozolimie, Aleksandrii i Antiochii i potwierdziło zarazem ponad wszelką wątpliwość jej przynależność do ogólnoświatowej cywilizacji chrześcijańskiej.

Kopię tzw. Biblii Mazepy strona ukraińska przekazała podczas spotkania, które odbyło się 25 stycznia w Collegium Novum. Uczestniczyli w nim m.in. prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, kierownik Katedry Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej UJ ks. prof. Krzysztof Kościelniak, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj oraz biskup perejasławski i wiszniewski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, metropolita Oleksandr, który był pomysłodawcą przekazania IBiDW UJ kopii "Ewangelii".

Podczas spotkania w sali Senackiej prof. Dorota Malec wyraziła się z uznaniem o podarowanej Uniwersytetowi Jagiellońskiemu "Ewangelii Hetmana Iwana Mazepy", doceniając pieczołowitość redakcyjną, edytorską, introligatorską, z jaką została wykonana. Podkreśliła, że miejsce jej wydania stanowi symbol, którego znaczenie w szczególny sposób zaznacza się we współczesnym świecie. Nie sposób nie odczytywać go w kontekście zjawisk globalizacyjnych czy bieżącej, napiętej sytuacji geopolitycznej. Prorektor UJ wskazywała również, że nauka, sztuka i kultura przeciwstawiają się wszelkim fundamentalizmom, dając odpór radykalizmowi politycznemu, światopoglądowemu czy religijnemu.

Biblia Mazepy została wydana w Aleppo w styczniu 1708 roku na użytek nabożeństw dla prawosławnych Syryjczyków. Przedmowę do tego wydania napisał ówczesny patriarcha Antiochii Anatazy III Dabbas, który wysławiał w nim ukraińskiego hetmana Iwana Mazepę - fundatora "Ewangelii" - za jego szczodrość i mądrość, życzył mu długiego życia i nakazywał kapłanom prawosławnym i wiernym na ziemiach arabskich, aby modlili się za niego. Ten szlachetny, a przecież tylko jeden z wielu, gest Iwana Mazepy świadczy o tym, że był on w pełni świadomy znaczenia relacji pomiędzy Ukraińską Cerkwią Prawosławną a patriarchami w Jerozolimie, Aleksandrii i Antiochii jako istotnego czynnika świadczącego o jej przynależności do ogólnoświatowej cywilizacji chrześcijańskiej.

Oryginalny egzemplarz "Ewangelii Hetmana Iwana Mazepy" został przypadkowo odkryty w zbiorach starych woluminów Akademii Rumuńskiej. Do Bukaresztu trafił dlatego, że był, jak podkreślali jeszcze w 1927 roku rumuńscy badacze literatury starożytnej, wydrukowany w „typografii Constantina Brancoveanu przewiezionej do Aleppo” specjalnie w celu zaspokojenia duchowych potrzeb prawosławnych Arabów na Bliskich Wschodzi, podbitych przez Turków. Wielu badaczy rumuńskich potwierdza fakt, że w Jassach, Bukareszcie i Snagowie od 1694 roku działały drukarnie, które wydawały księgi w językach greckim, staroukraińskim, rumuńskim i arabskim.

Kopia ”Ewangelii Hetmana Iwana Mazepy”, którą przekazano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, została odtworzona w 2020 roku na podstawie XVIII-wiecznego oryginału przez Fundację Pamięci Błogosławionego Metropolity Włodzimierza na czele z metropolitą Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Aleksandrem Drabinko.

Photogallery
Recommended
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka