Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Jak pomóc studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy?

Jak pomóc studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy?

Aula Collegium Novum była gospodarzem kolejnego programu z cyklu "Godziny rektorskie" Radia Kraków. Gośćmi redaktora Jacka Bańki byli rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Dyskusja dotyczyła zmian w ofercie studiów krakowskich uczelni w związku z napływem uchodźców i potrzebą odbudowy Ukrainy.

"Godziny rektorskie" to odbywająca się raz w miesiącu audycja rektorzy największych krakowskich uczelni dyskutują w Radiu Kraków o problemach polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. W poprzednich programach poruszano tematy, tj. m.in. rosnące koszty energii i związane z tym większe wydatki, akademicki sport i przyszłoroczne Igrzyska Europejskie w Krakowie, w jaki sposób projekty kulturalne wpisują się w misję krakowskich uczelni, a także jaka jest rola uczelni w ofercie dla inwestorów. Dziś natomiast w auli Collegium Novum rozmawiano o pomocy studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy.

- Udostępniliśmy akademiki w wielu lokalizacjach Krakowa. Obecnie przebywa w nich blisko 400 osób. Ogólnie przewinęło się przez nie już ponad 700 uchodźców. Są to głównie matki z dziećmi. W tej chwili obserwujemy, że te osoby, które przyjechały do Krakowa dwa tygodnie temu, chcą pozostać u nas na dłużej. Poza samymi miejscami w domach studenckich wielkim wyzwaniem jest zorganizowanie wyżywienia czy opieki nad dziećmi. Pomagamy im również w uzyskaniu numeru PESEL oraz w kwestiach związanymi z miejscami w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Z podziwem patrzymy na naszych pracowników i wolontariuszy. Od początku w pomoc zaangażowanych jest mnóstwo naszych studentów. Wśród nich są zarówno Ukraińcy, jak i studenci ukrainistyki, którzy rozmawiają w języku ukraińskim. To jest niesłychanie pożyteczne w tym najbardziej trudnym momencie pierwszych dni, kiedy te osoby przebywają w nowym środowisku, często wyrzucone z dnia na dzień ze swoich domów - mówił prof. Jacek Popiel.

Rektor UJ spytany, na jakich zasadach będą przyjmowani studenci i pracownicy naukowi z Ukrainy, zasygnalizował jeden z pomijanych problemów. Jak podał, większość z 1300 studiujących na UJ Ukraińców powróciła na letni semestr do Krakowa. Część z nich pozostała w ojczyźnie i władze najstarszej polskiej uczelni próbują zorganizować zdalne nauczanie, co jest niezwykle trudne.

- Z kolei w przypadku nowych studentów, którzy przybyli w ramach statusu uchodźcy, uważam, że większość z nich nie będzie w stanie studiować w języku polskim. Obecnie dajemy im szansę uczestniczenia w zajęciach. W tym miejscu warto podkreślić, że w przyspieszonych kursach naszego języka bierze udział aż 1320 osób. Kolejną kwestią jest problem rekrutacji na pierwszy rok, który rozpoczął się dla Ukraińców jeszcze przed wybuchem wojny. Zgodnie ze specustawą jesteśmy zobligowani, by były to studia bezpłatne jedynie dla tych, którzy wjechali na terytorium Polski prosto z Ukrainy. Nie wiemy, co z pozostałymi uchodźcami, którzy dotarli przez inne kraje. Będziemy musieli rozstrzygnąć tę kwestię w ramach Kolegium Rektorskiego Szkół Wyższych Krakowa. Najgorsze byłoby różnicowanie studentów ukraińskich w zależności od tego, którą granicę przekroczyli. Oni są niejednokrotnie w takiej samej sytuacji losowej - przekonywał prof. Jacek Popiel.

Na koniec debaty red. Jacek Bańka przytoczył stanowisko kilkuset rektorów rosyjskich uczelni, którzy w pełni poparli działa Władimira Putina i agresję na Ukrainę. Przypomniał, że wśród manifestujących Rosjan przeciwko wojnie, wielu było studentami.

- Z oburzeniem przyjąłem słowa intelektualistów, którzy kształcą kolejne pokolenia. Jeszcze przed przed oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Edukacji i Nauki podjęliśmy decyzję o zawieszeniu współpracy ze wszystkich rosyjskich uczelniami. Myślę, że ta odezwa pozostanie trwałym śladem, który będzie trudny do pokonania w próbie odbudowania tych relacji - powiedział rektor UJ.

Zapis dzisiejszej oraz wcześniejszych debat z cyklu "Godziny rektorskie" można posłuchać na stronie Radia Kraków.

Photogallery
Recommended
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM