Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"

Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"

Od pierwszych edycji rankingu opracowywanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. Nie inaczej było w tym roku. Podium niezmiennie zamyka Politechnika Warszawska. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbędzie się dziś w stolicy.


Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

- Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści. Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości. Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju “fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach - mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji "Perspektywy", twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Tegoroczne zestawienie przygotowano po raz 23. W porównaniu z ubiegłym rokiem na podium uplasowały się te same uczelnie, lecz w innej konfiguracji. Na pierwsze miejsce, po trzech latach, powrócił Uniwersytet Warszawski, który minimalnie wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. Trzecia jest niezmiennie Politechnika Warszawska. Na dalszych miejscach uplasowały się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Uniwersytet Wrocławski.



Jak co roku najważniejszą częścią badania z punktu widzenia kandydatów na studia jest ranking obejmujący 73 głównych kierunków. Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją. Jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajduje się ich aż 1693, Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" wspólnie z uczelniami dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie. Uniwersytet Jagielloński prowadzi 14 najlepszych takich studiów: analityka medyczna, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, farmacja, filozofia, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, pedagogika specjalna, pielęgniarstwo, położnictwo, prawo, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. Bardzo wysoko oceniono również filologię angielską, historię, politologię, psychologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, astronomię, fizykę, informatykę (mgr), geologię, dietetykę (2. miejsce) oraz filologię polską, filologie obce, kulturoznawstwo, administrację, kierunki o bezpieczeństwie, dziennikarstwo i komunikację, pedagogikę, ekonomię, matematykę, geografię i ochronę środowiska (3. miejsce).

Uroczyste ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 odbędzie się dziś o godz. 12.00 podczas gali w Warszawie. Najstarszą polską uczelnię będzie reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.

Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych oraz Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2022 są dostępne na stronie ranking.perspektywy.pl.

Recommended
Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court