Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uniwersytet Jagielloński ponownie liderem w zgłoszeniach do EPO

Uniwersytet Jagielloński ponownie liderem w zgłoszeniach do EPO

Uniwersytet Jagielloński powrócił na pierwsze miejsce w rankingu polskich instytucji zgłaszających najwięcej aplikacji do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 2022 roku liczba wniosków z Polski wzrosła o 17,8%, przy czym wśród 10 najaktywniejszych polskich podmiotów zgłaszających patenty aż 9 to uczelnie lub instytuty badawcze.

Jak wynika z opublikowanego 28 marca zestawienia, liczba zgłoszeń złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (European Patent Office, EPO) przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze, podmioty te dokonały w sumie 615 zgłoszeń (w 2021 roku – 522). Jeśli chodzi o tempo wzrostu, Polska znajduje się na drugim miejscu wśród członków EPO – wyprzedza nas tylko Malta. Sytuacja w patentach udzielonych (a nie dokonanych zgłoszeniach) jest niestety dużo gorsza. Polska zanotowała bowiem poważny spadek - aż o 21,7%. W 2022 r. udzielono 188 patentów europejskich, natomiast rok wcześniej 240.

Wśród 10 najaktywniejszych polskich podmiotów zgłaszających patenty aż 9 to uczelnie lub instytuty badawcze. Na pozycję lidera wrócił Uniwersytet Jagielloński (20 zgłoszeń), który w ubiegłym roku został wyprzedzony przez Politechnikę Śląską. Gliwicka uczelnia zajmuje tym razem ex aequo drugie miejsce wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie (po 18). Tuż za podium znajduje się Uniwersytet Warszawski (13). W pierwszej dziesiątce jest tylko jedna firma – Polpharma, która z 11 zgłoszeniami uplasowała się na 5. pozycji. Za nią uplasowały się: Instytut Wysokich Ciśnień PAN (10), Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (9), Uniwersytet Gdański (9), Politechnika Gdańska (8) i Politechnika Częstochowska (7).

tabela przedstawiająca miejsca zajęte przez polskie podmioty


Wiodącą dziedziną wśród zgłoszeń z Polski są technologie medyczne (55). Na kolejnych miejscach uplasowały się produkty farmaceutyczne (40) oraz transport (39). Największą dynamikę wzrostu zanotowała biotechnologia (+362,5% i 37 zgłoszeń).

W 2022 roku do Europejskiego Urzędu Patentowego wpłynęło 193 460 zgłoszeń, co stanowi wzrost o 2,5% w stosunku do poprzedniego roku i nowy rekord. Rosnąca liczba zgłoszeń patentowych – wczesny wskaźnik inwestowania przez firmy w badania i rozwój – pokazuje, że pomimo światowego kryzysu innowacje utrzymują się na solidnym poziomie. Największej liczby zgłoszeń dokonano w komunikacji cyfrowej, technologach medycznych oraz komputerowych. Dzięki wynalazkom związanym z czystą energią najszybciej rozwijała się technologia produkcji baterii (+48.0%). Wysoki wzrost odnotowała także dziedzina związana z półprzewodnikami (+19.9%) oraz biotechnologia (+11.0%).

Wśród pięciu krajów, z których do EPO wpłynęło najwięcej zgłoszeń patentowych, znalazły się Stany Zjednoczone (jedna czwarta wszystkich zgłoszeń), Niemcy, Japonia, Chiny i Francja. Za wzrost liczby zgłoszeń odpowiadały głównie Chiny (+15.1% w porównaniu do 2021 r.), przy ponad dwukrotnym wzroście liczby zgłoszeń w ciągu ostatnich pięciu lat, a w mniejszym zakresie USA (+2.9%) oraz Republika Korei (+10.0%).

Rosnąca liczba zgłoszeń do EPO dokonywanych spoza Europy wskazuje na atrakcyjność europejskiego rynku technologii dla firm z całego świata – analizują autorzy zestawienia EPO Patent Index 2022.

Jeśli chodzi o trendy w odniesieniu do poszczególnych technologii, liczba zgłoszeń pochodzących ze Stanów Zjednoczonych istotnie wzrosła w dziedzinie komunikacji cyfrowej oraz maszyn/urządzeń/energii elektrycznej. Firmy europejskie dokonały mniejszej liczby zgłoszeń w dziedzinie komunikacji cyfrowej, jednak znacznie większej w technologiach komputerowych, medycznych i biotechnologii. Liczba zgłoszeń patentowych z Niemiec, europejskiego lidera w tej dziedzinie, spadła o 4,7%. Liczba zgłoszeń z większości pozostałych krajów europejskich, które dokonują ich najwięcej, rosła, np. z Francji (+1.9%). Wśród krajów z największą liczbą zgłoszeń (powyżej 1000), największy wzrost odnotowały Irlandia (+12.3%), Szwajcaria (+5.9%), Belgia (+5.0%) i Holandia (+3.5%).

źródło: Forum Akademickie/EPO

Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta