Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Rekordowe zainteresowanie badaniami w krakowskim synchrotronie

Rekordowe zainteresowanie badaniami w krakowskim synchrotronie

Zakończył się 11. nabór wniosków na badania wykorzystujące infrastrukturę Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Naukowcy mogli aplikować o czas badawczy na jednej z dostępnych linii badawczych, takich jak ASTRA, DEMETER (PEEM, STXM), PHELIX, PIRX, URANOS oraz na kriomikroskopie elektronowym Titan Krios G3i. Badacze zarówno z Polski, jak i z zagranicy złożyli najwięcej projektów w historii.

Jak informuje Centrum SOLARIS, w tym naborze wpłynęły rekordowe 164 wnioski, a naukowcy ubiegają się o ponad 15 tys. godzin badawczych na udostępnionej infrastrukturze. Projekty zagraniczne stanowią 35 proc. ogółu, natomiast wnioski polskich naukowców - 65 proc. Największe zainteresowanie wśród użytkowników wzbudziła linia ASTRA, umożliwiająca absorpcyjną spektroskopię rentgenowską, na którą wpłynęło aż 51 projektów.

Aktualnie wnioski zostaną poddane ocenie technicznej, a następnie przez niezależny międzynarodowy komitet ekspertów. Najlepsze projekty otrzymają czas badawczy, który będzie realizowany od października br. do lutego 2024 roku.

Warto podkreślić, że każdy nabór wniosków cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród naukowców. Rosnąca liczba udostępnianych linii badawczych pozwala na prowadzenie coraz bardziej zaawansowanych i zróżnicowanych badań oraz eksperymentów. Dowodem na to jest pojawiających się z roku na rok coraz więcej publikacji naukowych w renomowanych czasopismach, których wyniki zostały uzyskane z wykorzystaniem infrastruktury Centrum SOLARIS.


historia naboru wniosków w NCPS SOLARIS
NCPS SOLARIS zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest narodowym centrum naukowym zapewniającym otwarty dostęp do infrastruktury badawczej. Jako unikalne w obszarze Europy Centralnej źródło promieniowania synchrotronowego otwiera nowe perspektywy w wielu obszarach badań podstawowych i stosowanych, oferując szerokie spektrum nowoczesnych technik badawczych. Centrum jest platformą rozwoju współpracy krajowej i międzynarodowej oraz pełni funkcję inkubatora nowych technologii. Współpracując z krajowym i międzynarodowym środowiskiem naukowym, projektuje, tworzy i udostępnia stanowiska do prowadzenia badań z wykorzystaniem unikalnych metod doświadczalnych bazujących na właściwościach promieniowania synchrotronowego. Tamtejsza infrastruktura służy badaniom podstawowym i materiałowym m.in. w obszarach: kataliza, inżynieria biomedyczna, nanomateriały, farmakologia czy geologia. Umożliwia poszukiwanie nowych źródeł energii oraz rozwiązań dla elektroniki przyszłości.

 

Recommended
Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami