Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

WPiA UJ ponownie najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

WPiA UJ ponownie najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"

Redakcja "Rzeczpospolitej" przedstawiła wyniki tegorocznego rankingu wydziałów prawa. W porównaniu z poprzednią edycją nie zmienili się liderzy. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Jagielloński, na drugim uplasował się Uniwersytet Warszawski. Trzecie należy do Uniwersytetu Wrocławskiego.

 


"W rankingu uwzględniona została kompleksowa ocena jednostek naukowych za lata 2017-2021, co w tegorocznym rankingu miało znaczny wpływ na wyniki. Niektóre uczelnie nie przeprowadziły ewaluacji w dyscyplinie nauk prawnych, co oznacza, że nie otrzymały punktów w kategorii naukowej oraz uprawnień habilitacyjnych i doktoranckich. Zgodnie z prawem uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk prawnych uzyskuje uczelnia, która otrzymała kategorię naukową A+, A i B+" – informuje "Rzeczpospolita".

O poziomie nauki prawa świadczą wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze. Jest też ona najważniejszym wskaźnikiem w rankingu. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2022 roku do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło łącznie 5806 osób z 51 polskich uczelni (23 publicznych i 28 niepublicznych) oraz 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 2550 osób, czyli 44 proc. kandydatów. Spośród 6082 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2022 r., do tych egzaminów przystąpiło 2686 osób – czyli ok. 40 proc.

Najlepsze rezultaty spośród największych uczelni osiągnęli absolwenci UJ w Krakowie, spośród których egzamin zdało 67,7 proc. kandydatów. Tuż za nimi byli absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (55 proc.), absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (52,9 proc.) i Uniwersytetu Warszawskiego (51 proc.).

– Prawo na Wydziale Prawa i Administracji UJ cieszy się niezmiernie dużym zainteresowaniem kandydatów na studia. Decyduje o tym kilka czynników. Mamy niezwykle szeroką ofertę dydaktyczną. Prócz 10 przedmiotów obligatoryjnych studenci mogą wybierać większość przedmiotów stosownie do swoich zainteresowań. Praktycznie każdy student ma więc indywidualny program studiów. Wdrażamy obecnie reformę na studiach prawniczych, której jednym z filarów jest zwiększenie liczby zajęć interaktywnych. Pozwala to studentom podnosić tzw. kwalifikacje miękkie. Kładziemy także duży nacisk na internacjonalizację studiów – mówi w "Rzeczpospolitej" dziekan WPiA UJ prof. Jerzy Pisuliński.

I dodaje: – Wśród kadry dydaktycznej mamy wybitnych specjalistów z różnych dziedzin prawa, nierzadko także praktyków, którzy na zajęciach mogą przekazywać praktyczne doświadczenia związane ze stosowaniem prawa. Wreszcie do studiowania na UJ zachęca samo miasto Kraków z jego bogatą ofertą kulturalną i atmosferą.

Pełne wyniki rankingu wydziałów prawa są dostępne na stronie rp.pl.

Recommended
Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego