Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

UJ w najnowszym rankingu QS World University Rankings

UJ w najnowszym rankingu <span lang="en">QS World University Rankings</span>

Opracowywany co roku przez brytyjską firmę Quacquarelli Symonds ranking jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych. W jego 20. edycji uwzględniono 1500 instytucji. Uniwersytet Jagielloński wśród nich zajął 304. pozycję.

Ranking jest przygotowywany w oparciu o wiele wskaźników, takich jak renoma uczelni, reputacja wśród pracodawców, cytowalność, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, liczba studentów i pracowników z zagranicy. W tym roku dodano trzy kryteria: przynależność do międzynarodowych sieci badawczych, poziom zatrudnienia absolwentów oraz zrównoważony rozwój.

W zestawieniu sklasyfikowano 21 polskich uczelni, wśród których najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski (262. miejsce). Drugi jest Uniwersytet Jagielloński, który o 267 pozycji wyprzedził Politechnikę Warszawską (571. miejsce).

Wskaźnikami, w których najlepiej oceniono Uniwersytet Jagielloński, są stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, przynależność do międzynarodowych sieci badawczych oraz zrównoważony rozwój.

Od 12 lat na czele rankingu znajduje się Instytut Techniczny Massachusetts (MIT). W tym roku amerykańska uczelnia uzyskała ponownie 100-procentowy wskaźnik rankingowy. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Cambridge (99,2 proc.), a 3. Uniwersytetowi w Oxfordzie (98,9 proc.).

Pełne wyniki QS World University Rankings 2024 są dostępne na stronie www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2024.

Recommended
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024