Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Krakowski synchrotron zyska kolejną linię eksperymentalną

Krakowski synchrotron zyska kolejną linię eksperymentalną

Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury naukowej przyznało środki na budowę nowej linii eksperymentalnej. Linia badawcza małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego (SAXS) powstanie w nowej hali Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Liderem konsorcjum naukowego jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Projekt przygotowany przez prof. Macieja Kozaka z Zakładu Fizyki Biomedycznej UAM wraz ze współpracownikami z Wydziału Fizyki tej uczelni oraz NCPS SOLARIS został zakwalifikowany do finasowania przez resort nauki. W ramach grantu inwestycyjnego "Budowa linii pomiarowej do badań z użyciem małokątowego rozpraszania promieniowania rentgenowskiego" sfinansowana zostanie budowa linii badawczej SAXS o wartości 35 mln złotych. Będzie to pierwsza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej aparatura dedykowana badaniom cząsteczek biologicznych, polimerów i ich kompozytów, surfaktantów, nośników leków, nanomateriów oraz nowych materiałów funkcjonalnych.

Jak informuje NCPS SOLARIS, badania prowadzone na linii SAXS znajdą zastosowanie m.in. w naukach biologicznych, medycynie (projektowaniu leków), chemii i naukach materiałowych. Stacje końcowa umożliwi m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów. Badania te dostarczą wiedzy o molekularnych podstawach funkcjonowania organizmów żywych oraz o architekturze makrocząsteczek.

- Nowa linia badawcza koordynowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzupełni spektrum możliwości badawczych oferowanych przez SOLARIS i specyficznie obejmie obszar badań strukturalnych. Dzięki temu centrum będzie miało w swojej ofercie badawczej wszystkie trzy metody pozwalające na badania strukturalne w układać biologicznych i medycznych. W tym zakresie myślę o kriomikroskopii elektronowej, która już prężnie działa w SOLARIS, budowanej linii krystalograficznej i linii dedykowanej do małokątowego rozpraszania promieniowania synchrotronowego - mówi dr hab. Jakub Szlachetko, prof. UJ, p.o. dyrektor NCPS SOLARIS.

Budowa nowej linii badawczej potrwa około 3 lata i składać się będzie z szeregu etapów: montażu urządzeń we front-endzie, konstrukcji optyki oraz instalacji stacji końcowej. Pierwsi naukowcy prowadzący swoje eksperymenty na linii SAXS powinni pojawić się już w drugiej połowie 2026 roku.

Recommended
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka