Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Rozpoczęła się 5. edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego

Rozpoczęła się 5. edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego

- "Human Week" to w naszym zamierzeniu czas refleksji nad zdrowiem psychicznym, zarówno osób, które są w kryzysie zaburzeń psychicznych, jak i tych, którzy starają się temu kryzysowi przeciwdziałać, zarówno w kontekście własnego zdrowia, jak i zdrowia innych – mówił dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który otwierał wydarzenie.

- W tytule tegorocznej edycji - "Przyjaciele zdrowia psychicznego", chodzi o to, żebyśmy zwrócili uwagę na relacje - mówił dr hab. Pilecki, wyjaśniając, że chodzi nie tylko o relacje z ludźmi z najbliższego otoczenia osoby chorej, ale także o tych, którzy, będąc spoza kręgu najbliższej rodziny, mogą mieć wpływ na jej życie - są to osoby i instytucje, które są w stanie relacyjnie stabilizować chorego.

- Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego "Human Week" czy Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji SOWA, to inicjatywy, które powstały z inicjatywy ludzi, którym „chciało się chcieć”. Zauważyli, że po drugiej stronie jest człowiek i jego problemy – mówił Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Kwestia dobrostanu psychicznego mieszkańców jest dla nas rzeczą priorytetową, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Przy tej okazji warto wspomnieć o kampanii społecznej "Zobacz. Zapytaj. Zareaguj", którą jako miasto niedawno rozpoczęliśmy. Poruszamy w niej problem związany z uzależnieniem młodych osób od Internetu i mediów społecznościowych oraz zachęcamy rodziców do większej troski o właściwe relacje ze swoimi dziećmi – mówił podczas inauguracji "Human Week", Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

"Human Week" otworzyła dyskusja pt. "5 lat reformy psychiatrii", której udział wzięli dr Anna Depukat, kierownik Biura ds. Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i dr n med. Michał Skalski z Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii.

Organizatorzy Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego - Szpital Uniwersytecki, Urząd Miasta Krakowa i Uniwersytet Jagielloński, przygotowali dla krakowian szereg otwartych prelekcji i debat z udziałem psychiatrów, psychologów, pedagogów, psychoterapeutów, a także ludzi kultury i sztuki.

Prelegenci i uczestnicy będą wspólnie rozważać, jak dbać o dobrostan psychiczny, jak rozpoznać zaburzenia psychiczne, jaki wpływ na kondycję psychiczną ma odżywianie czy jak osiągać harmonię wewnętrzną. Będą też rozważać co zyskujemy dzięki farmakologii i czy sztuczna inteligencja jest przyszłością medycyny itp. Program "Human Week" obfituje także w wydarzenia towarzyszące takie jak wystawa "Miodowa historia ze sztuką" w Galerii Miodowej, pokaz filmu "Moje córki krowy" w kinie Paradox wraz z analizą fabuły i relacji między bohaterami czy też spotkanie "Szkoła dla rodziców" w Teatrze Groteska.

Szczegółowy program V edycji Human Week – Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego dostępny jest na stronie humanweek.pl/program-human-week-2023.

Photogallery
Recommended
Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi

650. rocznica urodzin królowej Jadwigi