Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki

W środę 11 października w Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczysta inauguracja 42. roku akademickiego w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). Powitaniu seniorów rozpoczynających studia na najstarszej polskiej uczelni towarzyszył okolicznościowy wykład poświęcony różnym obliczom sztucznej inteligencji, który wygłosił dr Artur Gunia z Instytutu Filozofii UJ.

 

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektor JUTW Ewy Piłat, która na wstępie poinformowała zebranych, że obecny rok stanowi szczególną datę dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, mija bowiem 50 lat odkąd pierwsza instytucja tego typu na świecie rozpoczęła działalność we Francji, na Uniwersytecie w Tuluzie. Dyrektor JUTW pokrótce omówiła obecną sytuację Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, a w szczególności kierowanej przez nią jednostki. Podkreśliła przy tym m.in., że w tym roku na JUTW udało się przyjąć rekordowe 700 osób, wyrażając jednocześnie żal z faktu, że aż 330 kandydatów znalazło się na liście rezerwowej z powodu ograniczonej liczby miejsc.

W dalszej części wystąpienia, Ewa Piłat pokrótce przedstawiła tegoroczną ofertę edukacyjną JUTW. - Oprócz głównych kierunków, do których w tym roku należą: historia sztuki, orientalistyka, historia i kultura Krakowa oraz kurs w Instytucie Konfucjusza - „Chiny: historia, kultura, społeczeństwo”, zaproponowaliśmy naszym studentom całą paletę zajęć dodatkowych (…) W tym roku przebojem okazała się architektura, ale także religioznawstwo, politologia, amerykanistyka, astronomia – zauważyła dyrektor.

Omawiając główne problemy, z którymi borykają się Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce, Ewa Piłat zaznaczyła, że największym z nich są niewystarczające środki finansowe. Jest to problem o tyle istotny, że w Polsce szybko rośnie liczba osób starszych (obywatele powyżej 60 roku życia stanowią obecnie 25,9 procent populacji), a Uniwersytety Trzeciego Wieku są najbardziej popularna formą aktywności seniorów, niezwykle ważnej dla ich zdrowia psychofizycznego.

- Uczenie się jest antidotum na starość, wymaga wysiłku, ale zapobiega dystrofii organizmu. Na Kongresie Gerontologów Społecznych zorganizowanym z okazji 50-lecia UTW na świecie, obecni tam pedagodzy podkreślali, że seniorzy, którzy się uczą sprawiają wrażenie młodszych i bystrzejszych. Na naszym uniwersytecie przekonujemy się o tym każdego dnia, nie musimy posiłkować się opiniami naukowców – podkreśliła Ewa Piłat    

Następnie głos zabrała prorektor UJ prof. Dorota Malec. – Początek października jest czasem radosnych spotkań z osobami w różnym wieku, rozpoczynających swoją przygodę z Uniwersytetem. Chyba najradośniejszym z tych spotkań jest inauguracja Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – zauważyła prof. Malec, podkreślając, że prężna i owocna działalność tej jednostki jest zasługą zarówno jej kierownictwa, jak i zgromadzonych na sali słuchaczy, którym życzyła powodzenia w rozpoczynającym się roku akademickim.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Ludzkie i nieludzkie oblicza sztucznej inteligencji" wygłosił dr Artur Gunia z Zakładu Kognitywistyki w Instytucie Filozofii UJ. Słuchacze dowiedzieli się o różnych systemach sztucznej inteligencji, które już na dobre zagościły w naszym życiu codziennym. Obecnie komputery mogą realizować zadania kreatywne, to jest tworzyć impresjonistyczne obrazy, komponować toccaty i fugi inspirowane Janem Sebastianem Bachem czy pisać poezję w stylu japońskiego haiku, a także odczytywać emocje z ekspresji ludzkiej twarzy a nawet prowadzić z ludźmi konwersację w języku naturalnym, by poprawić ich humor. Choć ich działania wydają się tak bardzo ludzkie, to ich mechanizmem działania jest nieludzki algorytm. W trakcie wykładu omówione zostały mechanizmy, możliwości i zagrożenia związane z prężnie rozwijającymi się metodami sztucznej inteligencji.

Photogallery
Recommended
Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

Dwie szkoły doktorskie UJ mają nową siedzibę

Dwie szkoły doktorskie UJ mają nową siedzibę

Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”

Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”