Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Wybitny hematolog patronem ronda w Krakowie-Prokocimiu

Wybitny hematolog patronem ronda w Krakowie-Prokocimiu

W czwartek 14 marca odbyła się uroczystość otwarcia ronda u zbiegu ulic Macieja Jakubowskiego oraz Marii Orwid w sąsiedztwie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Nowe skrzyżowanie otrzymało imię prof. Tadeusza Tempki. Data została wyznaczona nieprzypadkowo, ponieważ wczoraj minęła 50. rocznica śmierci tego wybitnego krakowskiego hematologa.


Jak przekazał Szpital Uniwersytecki, prof. Tadeusz Tempka był wybitnym lekarzem, internistą, wszechstronnym uczonym, znakomitym dydaktykiem i wychowawcą młodzieży akademickiej. Twórcą polskiej szkoły hematologicznej, którego dziełem życia stało się stworzenie podwalin do intensywnego rozwoju hematologii, a w tym do lepszego poznania patogenezy wielu chorób krwi. Profesor Tempka był dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM, założycielem Polskiego Towarzystwa Hematologicznego oraz prowadził badania w zakresie balneologii klinicznej.

- Uniwersytet Jagielloński jest dumny ze swoich wychowanków, a jest ich tak wielu, ale profesor Tadeusz Tempka jest osobą szczególną. I dziś, gdy w Krakowie tak dynamicznie rozwija się hematologia, dzieje się to tu, gdzie profesor Tempka, jako pionier tej dziedziny, zaczynał - mówił prof. Stanisław Kwiatkowski, pełnomocnik prorektora UJ CM ds. klinicznych.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig z kolei podkreślił, że Kraków ma niewiele ulic, które poświęcone są osobom wywodzącym się ze środowiska medycznego. Podziękował tym, którzy podjęli inicjatywę upamiętnienia prof. Tadeusza Tempki, ponieważ „była to postać nietuzinkowa, która miała istotny wpływ nie tylko na rozwój medycyny krakowskiej, ale i polskiej”.

Z kolei zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dr Marcin Krzanowski zwrócił uwagę, że z nowo wybudowanego ronda każdego dnia korzystają setki pracowników oraz pacjentów przyjeżdżających do 2 największych placówek medycznych w mieście. - Tym bardziej cieszy fakt, że od dziś nosi ono imię profesora. Osobiście mogę powiedzieć, że przez pierwszych piętnaście lat mojej pracy w medycynie miałem przyjemność pracować w gmachu przy ul. Kopernika 15, budynku, w którym po wojnie profesor Tempka prowadził II Klinikę Chorób Wewnętrznych - dodał.

W wydarzeniu udział wzięli również m.in. kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii prof. Tomasz Sacha oraz przewodniczący Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów prof. Artur Jurczyszyn, a także wieloletni Kierownik Oddziału i Katedry Hematologii prof. Antoni Skotnicki oraz pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. Podczas uroczystości obecna była również rodzina prof. Tadeusza Tempki.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, autorstwa prof. Artura Jurczyszyna, poświęconej historii czołowego przedstawiciela polskiej nauki, który w latach 1928-1974 tworzył w Krakowie najprężniejszy w Polsce ośrodek hematologiczny i znalazł się w wąskim gronie najwybitniejszych światowych hematologów.


Wybitny hematolog patronem ronda w Krakowie-Prokocimiu (fot. Maria Włodkowska / Archiwum SU)

Recommended
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM