Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Nagrody Miasta Krakowa za rok 2011

Prof. dr hab. Antoni Jackowski, emerytowany profesor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, został laureatem tegorocznej edycji Nagród Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki. Profesor został uhonorowany za osiągnięcia w zakresie geografii turyzmu i religii.

Z kolei wykładający w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Józef Opalski nagrodzony został w dziedzinie kultura i sztuka.

Podczas uroczystości, 15 grudnia 2011 roku w Urzędzie Miasta Krakowa, wręczono także wyróżnienia za prace dyplomowe. Otrzymali je m.in.: Edyta Gracz-Chmura, absolwentka Wydziału Polonistyki UJ, za pracę doktorską pt. "Literatura romantyczna w Krakowie 1827–1863" Zarys monograficzny" oraz Marcin Starzyński – absolwent Wydziału Historycznego, autor wyróżnionej pracy doktorskiej pt. "Krakowska rada miejska w średniowieczu".

Przyznanie Nagrody Miasta Krakowa jest wyrazem wielkiego uznania dla dokonań laureatów oraz dowodem na to, jak ogromny potencjał twórczy ma Kraków. Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo–badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Powoływana corocznie przez Prezydenta Miasta Krakowa Komisja Nagród, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, po wnikliwej analizie wniosków, przedstawia propozycje Prezydentowi, który podejmuje decyzje o przyznaniu nagród. Komisja, która przyznała nagrody za 2011 r., pracowała pod przewodnictwem prof. dr. hab. Andrzeja Białasa.

Prof. Antoni Jackowski – współtwórca krakowskiej i polskiej szkoły geografii turyzmu, twórca nowego kierunku – geografii religii, w której to dziedzinie jest niekwestionowanym autorytetem. Antoni Jackowski był kierownikiem Zakładu Geografii Religii UJ, dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, dyrektorem Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej, był członkiem Senatu UJ, przewodniczącym Rady Fundacji UJ. W 1994 roku utworzył Zakład Geografii Religii, drugi w Europie i jedyny w Polsce. W 1995 roku zaczął wydawać w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ periodyk naukowy "Peregrinus Cracoviensis", jedyne tego typu czasopismo w Europie, poświęcone szeroko rozumianej kulturze religijnej, szczególnie pielgrzymowaniu. Przez wiele lat działało w Instytucie interdyscyplinarne „Konwersatorium Pielgrzymkowe". Profesor Jackowski ma w swoim dorobku blisko 220 publikacji, w tym 20 książek. Od 2005 roku jest emerytowanym pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale nadal prowadzi seminarium magisterskie i doktoranckie. Fakt, że obecnie Instytut jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych placówek geograficznych w Europie, jest wielką zasługą profesora Jackowskiego.

Dr hab. Józef Opalski – reżyser teatralny i operowy, tłumacz, muzykolog, literaturoznawca, publicysta, organizator festiwali, pedagog. Od 1970 roku wykłada na Wydziale Polonistyki UJ w Katedrze Historii i Teorii Teatru, od 1974 także na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST. W latach 1980–1990 był kierownikiem artystycznym Starego Teatru, w latach 1975–1996 Opery Krakowskiej, w 1986 roku Teatru Ewy Demarczyk. Jest członkiem Rad Artystycznych wielu teatrów w Polsce. Założył specjalizację wokalno-aktorską i pierwsze w Polsce studia Reżyserii Teatru Muzycznego w krakowskiej PWST. Uczył m.in.: w Neapolu, Los Angeles, Mediolanie. Z ponad 60 prac reżyserskich należy wymienić m.in.: „Rigoletto" Verdiego (1989), „Cosi fan tutte" Mozarta (1991) oraz prapremierę światową „Loterii na mężów" Szymanowskiego (2007), „Podróży zimowej" Barańczaka/Schuberta (2011) w Operze Krakowskiej, „Człowieka z La Manchy" Leigha w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1997), „Tango Piazzollę" A. Burzyńskiej (2007) w Teatrze Słowackiego w Krakowie, „Sekrety Nietoperzy" (2004) w Teatrze STU w Krakowie, „Pana Jowialskiego" A. Fredry w Teatrze Polonia w Warszawie (2010) i wiele innych. Jest autorem książek: „Wiersze o Szymanowskim"; „Chopin i Szymanowski w literaturze dwudziestolecia międzywojennego"; „Rozmowy o Konradzie Swinarskim i Hamlecie", „Wratislavia Cantans. Dzienniki festiwalowe", ponad 300 artykułów, recenzji oraz tłumaczeń.

Fot. Anna Wojnar

Published Date: 15.12.2011
Published by: Mariusz Kopiejka