Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Dziewiętnastu młodych naukowców z UJ otrzyma stypendia "Start"

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła 23. edycję konkursu w programie "Start". W tym roku wyróżniono 130 wybitnych młodych badaczy. Stypendia mają zachęcić ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej.

W konkursie o stypendium "Start" mogli uczestniczyć wybitni młodzi uczeni ze znaczącymi sukcesami w swojej dziedzinie nauki, którzy nie przekroczyli wieku 30 lat w roku składania wniosku lub 32 lat w przypadku kandydatów, którzy korzystali z urlopów wychowawczych albo macierzyńskich, tuż przed lub tuż po zrobieniu doktoratu. W tym roku wyróżniono 130 laureatów, którzy zostali wyłonieni spośród 1241 kandydatów. Dziewiętnastu z nich prowadzi badania naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Każdy otrzyma roczne stypendium w wysokości 28 000 zł z przeznaczeniem na dowolny cel.

W konkursie startowali zarówno kandydaci ubiegający się o stypendium po raz pierwszy, jak również stypendyści z ubiegłego roku przedłużający stypendium. Lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Uroczystość wręczenia dyplomów odbędzie się 23 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak informuje FNP, kolejny konkurs zostanie ogłoszony jesienią.

Program "Start" działa od 1993 roku. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała włącznie z tegoroczną edycją 3351 stypendiów (razem z przedłużeniami na drugi rok) na łączną kwotę prawie 73 mln zł. Od 2004 r. stypendia są finansowane ze środków przekazanych FNP na podstawie ustawy prywatyzacyjnej z 2000 r.

Published Date: 29.04.2015
Published by: Łukasz Wspaniały

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj