Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Dr Joanna Szafraniec nagrodzona w konkursie "Innowacja jest Kobietą"

Dr Joanna Szafraniec nagrodzona w konkursie "Innowacja jest Kobietą"

Dr Joanna Szafraniec z Katedry Technologii Postaci Leku i Biofarmacji Wydziału Farmaceutycznego UJ CM została laureatką konkursu "Innowacja jest Kobietą" zorganizowanego przez Fundację Kobiety Nauki - Polską Sieć Kobiet Nauki. W nagrodę zaprezentuje swoje zwycięskie rozwiązania podczas Międzynarodowych Targów Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2016, które odbędą się jesienią bieżącego roku w Norymberdze.

Fundacja Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki konkurs "Innowacja jest Kobietą" dla badaczek i wynalazczyń zorganizowała po raz szósty. Plebiscyt ma na celu wyłonienie innowacyjnego autorskiego lub współautorskiego rozwiązania technologicznego, lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania. W bieżącej edycji przyznano dwie nagrody. Jury nagrodziło również dr Izabelę Sabałę z Międzynarodowego Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Zgłoszenie patentowe, którego współautorką jest dr Joanna Szafraniec, dotyczy wytwarzania nanonośników aktywnych związków lipofilowych o szerokim spektrum zastosowań. Projekt Lip-o-Caps pozwala na uzyskanie stabilnych nośników o ściśle zdefiniowanych parametrach, które mogą zostać zastosowane w terapii celowanej dzięki możliwości kontroli miejsca i czasu uwolnienia substancji z rdzenia kapsuł.

Dr Joanna Szafraniec jest absolwentką Wydziału Chemii UJ. W ubiegłym roku ukończyła interdyscyplinarne studia doktoranckie w ramach projektu Nauki molekularne dla medycyny. Rozprawę doktorską zatytułowaną Nanokapsuły polielektrolitowe z ciekłym rdzeniem do kontrolowanego podawania leków lipofilowych napisała pod kierunkiem dr. hab. Szczepana Zapotocznego, prof. UJ z Wydziału Chemii UJ oraz prof. Stefana Chłopickiego z Wydziału Lekarskiego UJ CM. Obecnie pracuje w Katedrze Technologii Postaci Leku i Biofarmacji Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Jednocześnie realizuje na Wydziale Chemii UJ, przyznany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Preludium 9, grant badawczy Biokompatybilne nanokapsuły polimerowe jako nośniki leków przeciwnowotworowych.

- W dotychczasowej pracy badawczej skupiałam się na opracowaniu metody zwiększenia biodostępności lipofilowych związków aktywnych przez ich dostarczanie w polimerowych nanokapsułkach. Opracowana nanoformulacja cechowała się wysoką stabilnością i możliwością efektywnej enkapsulacji substancji hydrofobowych. Aktualnie pracuję nad zamykaniem w kapsułach leków przeciwnowotworowych, co ma nie tylko zwiększyć ich biodostępność, ale także zmniejszyć ogólnoustrojową toksyczność. Równocześnie realizuję projekt badawczy mający na celu określenie wpływu parametrów fizykochemicznych na stabilność amorficznych form substancji leczniczych pod kątem poprawy ich dostępności biologicznej i farmaceutycznej - mówi dr Joanna Szafraniec.

Ponadto laureatka jest beneficjentką stypendium Sapere Auso - Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, programu Doctus - Małopolskiego funduszu stypendialnego dla doktorantów, a także stypendium naukowego Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych studentów oraz uczestników studiów doktoranckich krakowskich uczelni wyższych i innych jednostek naukowo-badawczych.

Zdjęcie: Dr Joanna Szafraniec podczas promocji doktorskich Wydziału Chemii / fot. Wojciech Karliński.

Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta