Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Uniwersyteccy naukowcy z nagrodami Prezesa Rady Ministrów

Uniwersyteccy naukowcy z nagrodami Prezesa Rady Ministrów

Prof. Andrzej Borowski, prof. Józef Spałek, dr Michał Bizoń i dr Mateusz Konczal zostali laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów. Na czwartkowej uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministra nagrody 44 naukowcom wręczył Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. - To, czym państwo się zajmujecie, to, co jest zawodem, misją, powołaniem, ma konstytutywny sens dla człowieczeństwa - powiedział szef resortu nauki.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Wręczane są za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, wysoko oceniane osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki, wyróżnione rozprawy doktorskie i osiągnięcia naukowo-techniczne. Przyznawane są corocznie w trybie konkursu.

Za dorobek naukowy z zakresu badań nad kulturą nowożytną nagrodzono prof. Andrzeja Borowskiego z Wydziału Polonistyki. Kilkaset książek, opracowań monograficznych, artykułów, przedmów czy tłumaczeń jego autorstwa stanowi niezaprzeczalny wkład w badania nad kulturą nowożytnej Europy. Jest on oparty na rzadkim dziś w humanistyce założeniu, iż jedyne kryterium oceny wartości wiedzy o rzeczywistości stanowi kryterium prawdy. Obszary zainteresowań naukowych prof. A. Borowskiego koncentrują się wokół: historii literatury staropolskiej w kontekście kultury europejskiej oraz nowożytnej recepcji tradycji judeochrześcijańskiej i grecko-rzymskiej, dziejów powiązań polsko-niderlandzkich w wiekach dawnych, translacjach z zakresu historii idei oraz refleksji nad współczesną myślą humanistyczną, filozofią i socjologią kultury oraz etosu uczonego.

W tej samej kategorii laureatem został też prof. Józef Spałek z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, którego nagrodzono za wkład w skali światowej do teorii silnie skorelowanych elektronów, w tym za wprowadzenie modelu teoretycznego oddziaływań wymiennych i związanego z nimi parowania elektronów w przestrzeni rzeczywistej w nadprzewodnikach wysokotemperaturowych i innych układach skorelowanych. Jego wysoko cytowane dokonania naukowe wytyczyły kierunki badań w tej dziedzinie. Uhonorowany jest współtwórcą pierwszej ilościowej teorii polaronu magnetycznego w półprzewodnikach półmagnetycznych oraz pomysłodawcą mechanizmu parowania elektronów w nadprzewodnikach wysokotemperaturowych i innych układach skorelowanych. Jest twórcą modelu oddziaływań magnetycznych silnie skorelowanych fermionów w metalach i półprzewodnikach. Jego pionierskie dokonania znalazły szerokie międzynarodowe uznanie przyczyniając się istotnie do dynamicznego rozwoju fizyki układów silnie skorelowanych - dziedziny, której znaczenie rośnie nieprzerwanie od czasu odkrycia nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego, z uwagi na potencjalne zastosowania technologiczne.

Z kolei nagrodami za wyróżnione rozprawy doktorskie uhonorowano dr. Michała Bizonia z Wydziału Filozoficznego za pracę Will and Freedom in Plato oraz dr. Mateusza Konczala z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi za pracę Molecular basis of adaptation in the bank vole.

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Premiera RP.

Recommended
Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu