Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Badacze z UJ CM opracowują lek przeciwko ostrej niewydolności oddechowej

Badacze z UJ CM opracowują lek przeciwko ostrej niewydolności oddechowej

Kierowany przez prof. Marcina Majkę oraz prof. Wojciecha Szczeklika projekt badaczy z UJ Collegium Medicum, uzyskał pozytywną rekomendację Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla opracowania szczepionki, terapii i rozwoju technik testów diagnostycznych w walce z koronawirusem. Przeprowadzone zostaną niekomercyjne badania kliniczne I i II fazy u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) w powikłaniu choroby COVID-19.

ARDS, czyli zespół ostrej niewydolności oddechowej, to jedno z powikłań choroby COVID-19. Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa nie ma innego leczenia ARDS niż wentylacja mechaniczna. Niestety leczenie to jest jedynie częściowo skuteczne, a śmiertelność w tej grupy pacjentów sięga nawet 50%.

Lek oparty o komórki mezenchymalne czyli tzw. "żywy lek", który będzie testowany w badaniu, może zmniejszać stan zapalny wywołany przez koronawirusa, zmniejszając degradację tkanki płucnej, w której zachodzi wymiana oddechowa. W konsekwencji może pozwolić to na redukcję zależności chorego od wentylacji mechanicznej w przypadkach ostrej niewydolności oddechowej i doprowadzić do zwiększenia stopnia wyleczeń.

Projekt jest odpowiedzią na bardzo aktualny problem niesienia pomocy pacjentom w najcięższym stanie, kiedy intensywna terapia nie przynosi pożądanego skutku i stan pacjentów pogarsza się z każdą godziną. Nowa terapia może prowadzić do obniżenia śmiertelności najciężej chorych pacjentów zakażonych COVID19, a wyniki projektu mają szansę na relatywnie szybkie zastosowane w lecznictwie.

- Na podstawie dotychczasowej oceny wydaje się, że nasz żywy lek na bazie komórek mezenchymalnych może posiadać pewne dodatkowe właściwości w stosunku do leków komórkowych, nad którymi uruchamiano ostatnio badania m.in. w USA, Dani, Wielkiej Brytanii czy Francji. Stawia nas to w światowej pierwszej lidze takich projektów i może stanowić ważną opcję terapeutyczną dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 - wyjaśnia prof. Marcin Majka.

Recommended
ABM dofinansuje badania kliniczne w Szpitalu Uniwersyteckim
Trzy badaczki z UJ utworzą własne zespoły dzięki grantom Lider
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Badacze z UJ wśród pierwszych laureatów konkursu Miniatura 4

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj