Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Norymberga. Nienawiść i sprawiedliwość

Norymberga. Nienawiść i sprawiedliwość

W środę 4 maja 2016 o godzinie 9:30 w auli Collegium Novum UJ rozpoczęła się konferencja „Dwa oblicza Norymbergi. Norymberga nienawiści i Norymberga sprawiedliwości". Spotkanie odbyło się z okazji 80. rocznicy uchwalenia ustaw norymberskich oraz 70. rocznicy rozpoczęcia procesów norymberskich.

Organizatorami wydarzenia byli przedstawiciele organizacji Marsz Żywych, Raoul Wallenber Centre for Human Rights, Centrum Badań Holokaustu UJ oraz Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ. Wzięli w nim udział liczni wybitni naukowcy, prawnicy oraz politycy, między innymi przewodnicząca Izraelskiego Sądu Najwyższego Dorit Beinisch, sędzia Kanadyjskiego Sądu Najwyższego Rosalie Abella, przewodniczący Sądu Apelacyjnego i zwierzchnik Archiwum Sądowego Anglii Lord John Dyson oraz izraelska minister sprawiedliwości Ayelet Shaked. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali prof. Zdzisław Mach, kierownik Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ oraz prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Konferencja rozpoczęła się od wstępu przygotowanego przez Richarda D. Heidemana, przewodniczący rady programowej sympozjum, który odpowiadał również za moderację spotkania. Wyjaśnił on zwięźle ideę tegorocznego sympozjum oraz przedstawił uczestniczące w nim osoby. Następnie głos zabrał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który przywitał zgromadzonych gości. – Należę do pokolenia powojennego, a do tego jestem lekarzem. Dlatego okrucieństwo wydarzeń z tamtego okresu wydaje mi się tym bardziej niewyobrażalne – zaznaczył.

Po wystąpieniu prof. Nowaka swój krótki odczyt wygłosił dr Shmuel Rosenman, przewodniczący międzynarodowej organizacji Marsz Żywych. W swoim wystąpieniu podkreślił, że idea sprawiedliwości stanowi istotę judaizmu. – Kiedy Bóg zdecydował o zniszczeniu Sodomy i Gomory, Abraham przekonał Go słowami: „Czyż niewinni mają ginąć na równi z winnymi"? Dowodzi to, że nawet stwórca wszechświata, istota doskonała, kieruje się pewnymi nienaruszalnymi zasadami moralnymi – powiedział.

W kolejnym wystąpieniu prof. Irwin Cotler, były minister sprawiedliwości Kanady, wyjaśnił, że tragedie takie jak Holokaust muszą być przestrogą dla całej ludzkości. – Było to zbyt okrutne, aby w to uwierzyć, ale nie na tyle okrutne, żeby nie mogło się wydarzyć – powiedział. Dodał, że takie wydarzenia powinny nas skłonić do refleksji nad pojęciami sprawiedliwej kary i właściwego moralnie postępowania.

Ostatnią z osób przemawiających na otwarciu sympozjum był prof. Alan Dershowitz, amerykański uczony specjalizujący się w dziedzinach prawa konstytucyjnego, prawa karnego i praw człowieka. Podkreślił, że należy nieustannie przypominać przyszłym pokoleniom o Holokauście, ponieważ to one będą musiały zadbać, aby podobne wydarzenia nie miały miejsca w przyszłości. – Dlatego konieczne jest ciągłe dążenie do prawdy. Trzeba dziękować Polakom, którzy uratowali tysiące istnień ludzkich, lecz trzeba także wspierać ludzi takich jak Jan T. Gross, którzy pokazują, że istniały również niechlubne wyjątki – zaznaczył.

Otwarcie sympozjum zakończyło się filmem dotyczącym wprowadzenia ustaw norymberskich w Niemczech. Dalsza część wydarzenia poświęcona była na wystąpienia przedstawicieli rządów i dyplomatów oraz referaty naukowe.

Photogallery
Recommended
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]