Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Tylko przez dwa najbliższe tygodnie będzie można podziwiać wystawę manuskryptów muzycznych pochodzących ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie oraz Biblioteki Jagiellońskiej. Z okazji przypadającej 22 kwietnia trzechsetnej rocznicy urodzin wielkiego filozofa Immanuela Kanta tegoroczna wystawa, która towarzyszy 28. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, zorganizowana została pod hasłem "Beethoven i filozofowie".

- Trudno wyobrazić sobie Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, bez tego pierwszego znaczącego "akordu". Święto muzyki rozpoczynamy od wędrówki po ścieżkach źródeł inspiracji i pierwszych pomysłów kompozytorskich stawianych czy rzucanych, w pierwszym twórczym odruchu, na pięciolinię - stwierdziła w słowie skierowanym do uczestników wernisażu, który odbył się 13 marca w Bibliotece Jagiellońskiej, Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny festiwalu i prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. W oficjalnym otwarciu wystawy, które prowadził dyrektor BJ prof. Remigiusz Sapa, udział wzięli także reprezentujący władze UJ rektor UJ poprzedniej kadencji prof. Wojciech Nowak i prorektor UJ prof. Piotr Jedynak oraz przedstawiciele władz miasta, krakowskich uczelni i korpus dyplomatyczny.

- Dzięki wystawie wchodzimy do tajemniczego ogrodu kompozytorów, doświadczając różnych dróg, jak w labiryncie – stwierdziła Elżbieta Penderecka, wyrażając przekonanie, że takiego porównania użyłby jej mąż, zmarły przed czterema laty wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki.

- Dzięki szkicom i rękopisom poznajemy osobowość twórcy. W przypadku Beethovena są to szkice kreślone gestem niepokornym, które przeczą temu. Co zwykle łączymy z charakterem człowieka oświeconego umysłu: z porządkiem i dyscypliną. Twórca "Eroiki", a na Wystawie możemy zobaczyć między innymi jego szkicownik do III Symfonii, miał już wyobraźnię „romantyczną". Znane są jego słowa, iż "Nie ma takiej zasady, której nie można byłoby naruszyć, kierując się ku innemu pięknu". Autografy Beethovena możemy skonfrontować z autografami Bacha, Haydna. Mozarta, Mendelssohna, także Fryderyka Chopina i jego Barkarolą Fis-dur – przekonuje prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Na wystawie możemy oglądać w tym roku nie tylko muzykalia, ale także listy wielkich filozofów: Jean-Jacquesa Rousseau, Immanuela Kanta, Georga Wilhelma Friedricha Hegla, Friedricha Wilhelma Josepha von Schellinga, Arthura Schopenhauera czy Friedricha Nietzschego.

- Głównym ideowym źródłem twórczości Ludwiga van Beethovena była myśl oświeceniowa. Ukształtowała ona nie tylko twórcze poglądy i dążenia kompozytora, ale wpłynęła też na jego światopogląd i całą osobowość. Szczególne znaczenie miała dla niego twórczość Immanuela Kanta, którego słynny cytat – „niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie” – wpisał Beethoven w jednym ze swoich zeszytów konwersacyjnych. Jako przykłady dzieł Beethovena, w wyraźny sposób przenikniętych oświeceniowymi ideami takimi jak dążenie do wolności, postępu, tolerancji i braterstwa wszystkich ludzi, wskazywane są często jego dwie symfonie: trzecia i dziewiąta. Przewodnim tematem, wokół którego krąży treść symfonii trzeciej, jest zmaganie i bohaterska walka o ludzką wolność – stwierdza w opisie wystawy jej kurator dr Michał Lewicki z Sekcji Zbiorów Muzycznych Biblioteki Jagiellońskiej.

Wernisaż uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu Książek Piano Duo. Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek wykonali 8 wariacji na cztery ręce na temat autorstwa hr. Waldsteina Ludwiga van Beethovena oraz pierwszy obraz z baletu-pantomimy "Harnasie" Karola Szymanowskiego w opracowaniu Grażyny Bacewicz.

Photogallery
Recommended
Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika