Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210930

Zgłaszanie kandydatów do drugiej edycji Nagrody im. Franka Wilczka

Data: 30.09.2021 - 28.02.2022
Kontakt: fw.prize@uj.edu.pl
Zgłaszanie kandydatów do drugiej edycji Nagrody im. Franka Wilczka

Do 28 lutego 2022 roku można składać aplikacje konkursowe do drugiej edycji Nagrody im. Franka Wilczka. Nagroda została ustanowiona w celu uhonorowania młodych, wybitnych naukowców, którzy dokonali znaczącego odkrycia w dziedzinie fizyki, astronomii lub pokrewnych dziedzin nauki.

Nagrodę ustanowiono w lutym 2019 roku. Jej patronem jest Frank Wilczek - wybitny amerykański fizyk polsko-włoskiego pochodzenia, profesor fizyki w Massachusetts Institute of Technology. W 2004 roku wraz z Hugh Davidem Politzerem i Davidem Grossem otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycie asymptomatycznej swobody w teorii silnych oddziaływań między cząstkami elementarnymi. W 2012 roku prof. Wilczek uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrodę w wysokości 12 tys. dolarów amerykańskich (brutto) funduje Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja Kościuszkowska. Przyznawana jest co 2 lata indywidualnie. Nie dopuszcza się zatem nominacji grupy badaczy oraz jednostek naukowych lub badawczych.Jej pierwszym laureatem został w 2020 roku dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Nominacje należy zgłaszać na adres: fw.prize@uj.edu.pl.

Regulamin, dokumenty do pobrania oraz inne informacje dotyczące Nagrody dostępne są na stronie: fw-prize.fais.uj.edu.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron