UJ w dziesiątce międzynarodowego rankingu

Uniwersytet Jagielloński zajął 7. miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej, uwzględnionych w pilotażowej edycji QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia 2014/15.

W rankingu uwzględniono 150 szkół wyższych. Pod uwagę brano m.in. opinię o uczelni wśród naukowców i przedsiębiorców, liczbę pracowników ze stopniem doktora czy obecność uczelni w wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze trzy miejsca zajęły Uniwersytet im. M.W. Łomonosowa w Moskwie, Nowosybirski Uniwersytet Państwowy i Uniwersytet Karola w Pradze. Na 7. pozycji sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński, co w porównaniu z poprzednim zestawieniem daje awans o jedną pozycję.

W QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia 2014/15 znalazło się łącznie 12 polskich uczelni. Szósty był Uniwersytet Warszawski. Kolejne miejsca przypadły Politechnice Warszawskiej (24.), Uniwersytetowi Wrocławskiemu (47.), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (49.), Politechnice Wrocławskiej (57.), Uniwersytetowi Gdańskiemu (82.), Politechnice Krakowskiej (85.), Uniwersytetowi Łódzkiemu (87.) i Uniwersytetowi Śląskiemu (98.). Wśród najlepszych 150. uczelni znalazły się jeszcze Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Szczegółowe informacje na temat rankingu można znaleźć na stronie internetowej iu.qs.com.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską