O ultrasonografii w stanach zagrożenia życia

Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM był organizatorem I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Ultrasonografia w ratownictwie medycznym i praktyce SOR", która odbyła się w dniach 21-22 listopada br. w Krakowie. Celem, który przyświecał organizatorom niniejszego wydarzenia, było podniesienie świadomości uczestników - praktyków oraz teoretyków z dziedziny ratownictwa medycznego na zastosowanie ultrasonografii w stanach zagrożenia życia.

W tym pionierskim dla polskiej medycyny wydarzeniu udział wzięli lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz osoby zainteresowane wykorzystaniem ultrasonografii w ratownictwie medycznym. Szczególną uwagę skierowano na możliwości wypracowania systemowych rozwiązań na rzecz upowszechnienia USG w ratownictwie medycznym. Podjęto także dyskusję nad unowocześnieniem dydaktyki medycznej i jej roli we wdrażaniu USG do triage'u, wstępnej diagnostyki i zabiegów ratujących życie.

W ramach konferencji odbyły się także warsztaty na temat nowoczesnych metod nauczania, możliwości wykorzystania USG w praktyce przedszpitalnej oraz badań w warunkach oddziału ratunkowego.

Badacze z MCB UJ przedstawili działanie i strukturę ludzkiego Elongatora

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę