Młodzi naukowcy w niekonwencjonalny sposób oswajają z fizyką

Grupa entuzjastów założyła portal, który ma na celu serwować fizyczne "przekąski" w sposób przystępny i niepozbawiony humoru. Odwiedzając stronę fiztaszki.pl, dowiemy się między innymi, co wspólnego z dźwiękiem może mieć kawa, jak tańczą atomy i czy smog w powietrzu ogłusza.

- Jesteśmy grupą ludzi, którzy lubią to, co robią. Na co dzień jesteśmy fizykami lub studentami fizyki. Zastrzegamy, nie jesteśmy bojownikami chcącymi nawrócić wszystkich na jedynie słuszną drogę fizyki, ani nauczycielami uważającymi, że 100% polskiego społeczeństwa powinno potrafić wyrecytować o czwartej nad ranem bez zająknięcia treść prawa Ampere'a. Ot, po prostu zwykli z nas ludzie, którzy chcą się podzielić z innymi swoją pasją. Staramy się pisać niepoważnie o fizyce poważnej lub poważnie o tej mniej poważnej - mówią o sobie pomysłodawcy projektu.

Twórcami projektu jest szóstka studentów i absolwentów, w zdecydowanej większości fizyki. Trójka z nich związana jest z Uniwersytetem Jagiellońskim:

• Anna Mazur - lingwistka, absolwentka UJ,
  • Wojciech Ganczarek - Uniwersytet Jagielloński, student,
  • Marcin Piotrowski - Uniwersytet Jagielloński, doktorant.

Pozostali członkowie zespołu reprezentują Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Akademię Górniczo-Hutniczną oraz Uniwersytet Warszawski.

Fiztaszki są w założeniu projektem otwartym. Każdy, kto spotkał się z intrygującym problemem fizycznym i chciałby podzielić się swoimi przemyśleniami, ma możliwość napisania swojego "fiztaszka", i dołączyć do grupy. Najlepsze teksty zostaną opublikowane w serwisie.

Data opublikowania: 15.02.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały