JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z Ireną Pipes

W poniedziałek 22 kwietnia odbyło się spotkanie JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka z Ireną E. Pipes, przewodniczącą American Association for Polish-Jewish Studies (Cambridge MA, USA). Wzięli w nim udział także: dziekan Wydziału Historycznego UJ, prof. dr hab. Jak Święch, dyrektor Instytutu Judaistyki UJ, prof. dr hab. Edward Dąbrowa, prof. dr hab. Andrzej Chwalba i przewodniczący Rady Instytutu Judaistyki UJ, dr hab. Michał Galas.

W trakcie spotkania wyrażono wolę utworzenia Centrum Badań nad Historią i Kulturą Żydów w Polsce i Relacjami Polsko-Żydowskimi im. Marcella i Marii Roth w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednostka powstałaby przy wsparciu finansowym Ireny Pipes. Nowe Centrum będzie prowadzić i promować badania nad dziedzictwem żydowskim w Polsce, rolą i znaczeniem polskich Żydów w świecie żydowskim oraz relacjami polsko-żydowskimi na przestrzeni wieków. Zamierzone cele zostaną osiągnięte w zakresie publikacji serii monografii i źródeł, organizacji krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. W przyszłości możliwe będzie również utworzenie funduszu stypendialnego skierowanego do młodych naukowców z Polski, Izraela i innych krajów.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że Centrum Badań nad Historią i Kulturą Żydów w Polsce i Relacji Polsko-Żydowskich im. Marcella i Marii Roth przyczyniłoby się do dalszego rozwoju tej dziedziny badań w całym Uniwersytecie Jagiellońskim.

(Fot. Anna Wojnar)

Data opublikowania: 24.04.2013