Studenci kierunków medycznych zamieszkają w nowoczesnych akademikach

Dzięki podpisanej w poniedziałek 14 października 2013 r. w Warszawie umowie pomiędzy UJ CM a firmą Neoświat PPP Projects - spółką celową francuskiej grupy Bouygues - w Krakowie zrealizowany zostanie pierwszy w Polsce projekt Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dla uczelni publicznej. Będzie to także pierwsze w naszym kraju tego typu przedsięwzięcie w sektorze budynków użyteczności publicznej w ogóle. UJ CM uatrakcyjnia tym samym ofertę dla studentów, którzy zyskają nowoczesne akademiki na najwyższym poziomie.

Podpisanie umowy PPP odbyło się w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Ze strony UJ CM dokument podpisali: prof. dr hab. Piotr Laidler, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, oraz mgr Marcin Jędrychowski, zastępca kwestora UJ ds. Collegium Medicum. W imieniu Neoświat PPP Projects – Gilles Leonard, prezes firmy.

Uroczystości przewodniczyła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Na podstawie zawartej umowy, wyłoniony w wyniku Dialogu Konkurencyjnego wykonawca, posiadający bogate doświadczenie w realizacji projektów PPP dla uniwersytetów na całym świecie, zobowiązał się do całkowitej przebudowy, wyposażenia oraz utrzymania przez okres 25 lat trzech domów studenckich wraz z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. W ten sposób ponad 1000 studentów kierunków medycznych z Polski i ze świata mieszkać będzie w komfortowych nowoczesnych akademikach. Dotychczasowe, pochodzące z lat 70-tych ubiegłego wieku budynki, wymagały pilnej modernizacji, ponieważ nie spełniały już obowiązujących norm technicznych i sanitarnych. Co istotne, przez cały okres obowiązywania umowy, UJ CM będzie nadal samodzielnie prowadzić politykę zakwaterowania, z pełną kontrolą wysokości opłat od studentów.

- Teren wymaga całkowitej rewitalizacji. Uczelnia, ani Ministerstwo Nauki nie mają środków, by tego typu inwestycję poprowadzić. Dzięki zawartej umowie będziemy mieć porządny zespół akademików na około tysiąc osób - mówi prof. dr hab. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.

Pierwszy wyremontowany akademik zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2015 r., a całość inwestycji pod koniec 2016 r. Wygodne, nowoczesne pokoje, przyjazne przestrzenie wspólne i obiekty sportowo-rekreacyjne na światowym poziomie, a to wszystko za przystępną cenę. Już wkrótce w takich warunkach mieszkać będą studenci UJ CM.

Wizualizacja domów studenckich UJ CM

Data opublikowania: 14.10.2013