Specjalny numer biuletynu „Triplet"

Ukazał się specjalny numer biuletynu „Triplet" wydawanego przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, poświęcony w całości projektowi „Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia", który jest realizowany na Wydziale.

„Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia" (BMZ) to projekt modernizacji Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Realizacja projektu pozwoli na utworzenie nowych laboratoriów badawczych, w których zostaną opracowane nowe leki, metody diagnostyczne oraz rozwój szeroko pojętej biomedycyny.

Projekt został przygotowany przez pracowników Wydziału i jest finansowany w ramach pierwszego konkursu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 2.1. „Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym". Wniosek znalazł się na trzecim miejscu na liście rankingowej, spośród ponad 150 zgłoszonych projektów. Przyznana kwota dofinansowania to 28 197 842,44 zł.

Najważniejszymi tematami programu badawczego, realizowanego z wykorzystaniem zakupionych urządzeń są:

• opracowanie nowych metod analizy struktury komórek i interakcji badanych substancji z komórkami;
  • stworzenie kompleksowego systemu analizy ekspresji genów;
  • rozwój metod hodowli tkankowej skóry;
  • opracowanie i rozwój metod pozwalających na identyfikację i kwantyfikacje wirusów ludzkich i zwierzęcych;
  • opracowanie i badanie pochodnych metabolitów roślinnych i barwników fotosyntetycznych, jako potencjalnych leków przeciwnowotworowych;
  • zastosowanie nowych modeli zwierzęcych chorób i testowanie terapii eksperymentalnych.

Wynikiem realizacji projektu będzie powstanie siedmiu pracowni specjalistycznych: laboratoriów cytometrii obrazowej, proteomiki i transkryptomiki, inżynierii komórkowej i tkankowej, wirusologicznej diagnostyki molekularnej, biotechnologii roślin, banku przechowywania próbek biologicznych oraz specjalistycznej zwierzętarni.

Projekt jest realizowany w latach 2009-2012.

Specjalny numer biuletynu „Triplet"

Data opublikowania: 30.09.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka