Zaskakujące wyniki badań naukowców z Collegium Medicum UJ

Zespół lekarzy, pod kierunkiem prof. Krystyny Obtułowicz oraz dr hab. Ewy Czarnobilskiej, z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych UJ CM koordynował i analizował wyniki badań alergologicznych przeprowadzonych wśród niemal 30 tysięcy krakowskich dzieci w wieku 7-8 lat i młodzieży w wieku 16-17. Naukowcy dowiedli, że co drugi krakowianin poniżej 18 roku życia jest uczulony na co najmniej jedną substancję chemiczną.

Najmłodsi mieszkańcy miasta od wczesnych lat narażeni są na działanie chemicznych alergenów, które powodują nie tylko zmiany skórne, ale wywołują takie same objawy, jak przy astmie oskrzelowej. Stąd zaniepokojeni rodzice niepotrzebnie wprowadzają ścisłą dietę, odstawiają mięso, nabiał lub słodycze. Przyczyną nie jest alergia pokarmowa, lecz substancje znajdujące się w kosmetykach, odświeżaczach powietrza, silnych środkach chemicznych. Jak się okazuje, niebezpieczne moży być nawet przekłuwanie uszu.

Badania trwały trzy lata i zostały zrealizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki astmy i chorób alergicznych młodzieży szkolnej sfinansowanego przez Urząd Miasta Krakowa.

Data opublikowania: 04.04.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały