Chemicy z UJ nominowani w konkursie "Focusa"

Dr hab. Szczepan Zapotoczny, prof. UJ, Zakład Chemii Fizycznej i Elektrochemii UJ (Fot. Łukasz Wspaniały)

W tegorocznej edycji plebiscytu "Soczewki Focusa" w trzech kategoriach (innowacje medyczne, innowacje techniczne, innowacje informatyczne) nominowano 15 nowatorskich projektów badawczych. W pierwszej z wymienionych znalazł się zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pod kierunkiem dr. hab. Szczepana Zapotocznego, prof. UJ, opracował dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne. Wykorzystuje on nanocząstki srebra, ale jest przyjazny dla środowiska. Nowy materiał może być wykorzystywany m.in. w sprzęcie medycznym.

- My nanocząstki, czyli cząstki o rozmiarach rzędu jednej milionowej części milimetra, zamykamy w pewien sposób w mikrocząstkach. Element nowości polega na tym, że potrafiliśmy zamknąć te maleńkie cząstki, jak rodzynki w cieście, w nieco większych układach, które są zbudowane z obojętnego dla człowieka i środowiska materiału. W ten sposób uwięziliśmy nanocząstki, nie pozwalając im od razu uwalniać się do środowiska w dużych ilościach. Uwalnianie następuje w sposób wolny i kontrolowany. To rozwiązanie w istotny sposób odpowiada na zapotrzebowanie rynku, dla którego bardzo ważny jest także aspekt ekologiczny. My nie odkrywamy nanocząstek. Podajemy je specyficznie zapakowane, tak aby mogły być używane w bezpieczniejszy sposób - mówił w wywiadzie dla portalu UJ kierownik projektu.

Zwycięzców plebiscytu wyłonią internauci. Głos na zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ można oddawać codziennie do 28 lutego br. za pośrednictwem strony soczewki.focus.pl.

Data opublikowania: 04.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały