Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

MCB i WBBiB UJ z finansowaniem na prace badawczo-rozwojowe

Małopolskie Centrum Biotechnologii (Fot. Anna Wojnar)

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki pierwszego konkursu przedsięwzięcia "Tango", uruchomionego z inicjatywy resortu przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dofinansowanie otrzyma 48 najlepszych spośród 210 zgłoszonych projektów, w tym dwa realizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim.

"Tango" to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBR, zawarte w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane są m.in. tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.

- Współpraca między dwoma agencjami: NCN i NCBiR to świetny przykład nowoczesnego i kompleksowego wsparcia nauki . Udało nam się stworzyć mechanizm, który obejmuje cały proces tworzenia innowacji od etapu badań podstawowych, po komercjalizację. Tylko taki sposób myślenia o badaniach i rozwoju przełożyć się może na postęp i rozwój gospodarczy naszego kraju - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W 1. edycji programu "Tango" dofinansowanie w wysokości prawie 40 mln zł otrzyma 48 najlepszych spośród 210 zgłoszonych projektów. Wsparcie otrzymają m.in. Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ).

W Zakładzie Biotechnologii Roślin WBBiB UJ, zespół pod kierunkiem dr. Wojciecha Strzałki, realizować będzie projekt badawczo-rozwojowy zatytułowany Opracowanie, charakterystyka i optymalizacja innowacyjnych aptamerów DNA przeznaczonych do oczyszczania białek rekombinowanych. Celem badań jest opracowanie nowych układów chromatografii powinowactwa wykorzystujących krótkie, jednoniciowe cząsteczki DNA oraz specyficznie oddziałujące z nimi metki peptydowe. Projekt będzie realizowany we współpracy z polską firmą biotechnologiczną, a opracowane układy zostaną udostępnione komercyjnie.

Z kolei w MCB zostanie zrealizowany projekt Opracowanie technologii biotyzacji do komercyjnej, ekologicznej produkcji owoców jagodowych pod kierunkiem prof. Katarzyny Turnau. Celem projektu, realizowanego we współpracy z Instytutem Nauk o Środowisku UJ, jest opracowanie technologii biotyzacji sadzonek borówki amerykańskiej, maliny oraz jeżyny grzybami symbiotycznymi. Polska jest wiodącym producentem owoców jagodowych na rynku europejskim. W komercyjnej uprawie krzewów jagodowych stosuje się zabiegi agrotechniczne, takie jak nawożenie i stosowanie fungicydów i herbicydów, co wpływa negatywnie na jakość gleb oraz obniża prozdrowotne i smakowe walory owoców. W obliczu coraz większego zainteresowania społeczeństwa zdrową żywnością ważną alternatywą chemizacji rolnictwa staje się biotyzacja upraw grzybami symbiotycznymi. Grzyby te pełnią ważną funkcję w zaopatrywaniu roślin w nutrienty, chronią przed infekcjami patogenów oraz redukują potrzebę wspomagania roślin nawozami.

Opracowana technologia może mieć potencjał w zwiększeniu efektywności produkcji oraz walorów zdrowotnych owoców jagodowych, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności polskich producentów owoców jagodowych w Europie.

W programie "Tango" wnioski oceniane były w dwóch etapach przez zespół ekspertów powołany wspólnie przez NCN i NCBR. O środki finansowe, w wysokości nawet 1,25 mln zł, mogły ubiegać się jednostki naukowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz centra naukowe uczelni. W przypadku zakwalifikowania projektu do realizacji fazy badawczej (B+R) wymagane będzie wniesienie przez przedsiębiorcę zainteresowanego wynikami prac wkładu własnego w wysokości minimum 15% wartości wsparcia otrzymanego na zadania badawcze.

Data opublikowania: 06.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron