Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla naukowców z UJ

Uroczystość wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów (Fot. M. Śmiarowski / KPRM)

W poniedziałek 9 lutego w Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Otrzymało je troje uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, których uhonorowano za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz za rozprawę doktorską.

Za rozprawy habilitacyjne nagrodzono dr. hab. Krzysztofa Bielawskiego z Instytut Filologii Klasycznej Wydziału Filologicznego UJ (za pracę Teksty poetyckie greckich fragmentów muzycznych. Komentarz filologiczny) oraz dr. hab. Wojciecha Drelicharza z Instytutu Historii Wydziału Historycznego UJ (za pracę Idea zjednoczonego królestwa w średniowiecznym dziejopisarstwie polskim). Z kolei za jedną z najlepszych rozpraw doktorskich uznano pracę Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w literaturze polskiej po 1956 roku w perspektywie polityki pamięci dr Pauliny Małochleb, absolwentki studiów doktoranckich na Wydziale Polonistyki UJ, obecnie współpracującej z Katedrą Krytyki Współczesnej UJ.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Wręczane są za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, wysoko oceniane osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki, wyróżnione rozprawy doktorskie i osiągnięcia naukowo-techniczne. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.

Data opublikowania: 10.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały