Prezydent podpisał ustawę o wydłużeniu budowy kampusu UJ do 2017 r

23 lutego Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Zgodnie z uchwaloną ustawą realizacja programu zostanie wydłużona o 2 lata, to jest zakończy się w roku 2017. Konieczność zmiany tego terminu ma związek z przesunięciami środków finansowych pomiędzy poszczególnymi inwestycjami, wynika także z przesunięć terminów wykonania poszczególnych prac, które pociągają za sobą opóźnienia w wykonaniu kolejnych inwestycji. Zgodnie z uzasadnieniem wszystkie prace mają zostać ostatecznie zakończone w roku 2017. Przedłużenie programu umożliwi dokończenie inwestycji o wartości ponad 501 mln zł.

Za wydłużeniem programu budowy Kampusu UJ opowiedział się wcześniej Sejm, przegłosowując 15 stycznia br. nowelizację uchwały (informowaliśmy o tym TUTAJ).

Program został ustanowiony przez Sejm w 2001 r., na jego realizację przeznaczono wówczas 600 mln zł. Okazało się jednak, że wzrastające w szybkim tempie ceny materiałów budowlanych znacznie podniosły koszty realizacji zadań wskazanych w programie i istniało zagrożenie, że wszystkie zadania tego programu nie zostaną zrealizowane. W związku z tym w 2009 roku przyjęto nowelizację ustawy, która wydłużyła program do roku 2015 i zwiększyła jego wartość do 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 946 mln zł. Przedłużenie budowy Kampusu UJ wiąże się z przesunięciem na dwa lata niecałych 70 mln złotych, z ponad 940 mln zł środków z budżetu państwa przeznaczonych na ten cel. Ogólna kwota budżetowych pieniędzy na budowę nie ulega jednak zmianie.

Data opublikowania: 23.02.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka