Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowatorski zabieg w Szpitalu Uniwersyteckim

Zespół Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jako pierwszy w województwie i jeden z pierwszych w Polsce, według dostępnych informacji był to drugi zabieg w kraju, zastosował nową metodę usuwania skrzeplin z tętnic płucnych, tj. zabiegi trombolizy farmakomechanicznej i tromboaspiracji z użyciem aparatu Angio Jet*. Zatorowość płucna jest schorzeniem częstym i niesie ze sobą wysokie ryzyko wczesnego zgonu.

Obecnie chorych z rozpoznanym zatorem tętnicy płucnej wysokiego ryzyka coraz częściej kwalifikuje się do intensywnego leczenia farmako-mechanicznego. Jedną z alternatyw tego typu leczenia, jest zastosowanie systemu trombektomii mechanicznej Angio-Jet Ultra.

System ten jest jednym z najbardziej zaawansowanych metod przywracania przepływu w obrębie wykrzepionych tętnic i żył. Specjalne urządzenie służy do mechanicznego rozdrobnienia skrzepliny umiejscowionej w naczyniu tętniczym lub żylnym za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo można zastosować lek trombolityczny. Niesie to ze sobą dwie zalety. Po pierwsze lepsza penetracja leku. Po drugie stosowana dawka jest często bardzo mała, co zwiększa bezpieczeństwo leczenia. Finalnie rozdrobniony materiał zatorowy jest usuwany z naczynia poprzez system ssący. Zabieg taki jest małoinwazyjny i obarczony niewielkim ryzykiem.

*Ograniczeniem metody jest wiek skrzepliny, nieprzekraczający dwóch tygodni.

Data opublikowania: 25.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron