Wydział Filologiczny zacieśnia współpracę z Capgemini

Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Elżbieta Górska, prof. UJ, oraz członek zarządu Capgemini Polska i dyrektor Europejskiej sieci BPO Capgemini Marek Grodziński, podpisali w czwartek 26 lutego br. umowę o szerokiej współpracy. W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. Władysław Witalisz, prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego, dr Marcin Jaroszek, wydziałowy koordynator ds. współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, Iwona Szramik i Karolina Kubala, specjalistki ds. budowania wizerunku pracodawcy w Capgemini.

- Wydział Filologiczny UJ współpracuje z wieloma potencjalnymi pracodawcami swoich absolwentów. To w konsultacji z nimi opracowujemy tę część naszej oferty dydaktycznej, która ma służyć przygotowaniu studentów do wejścia na dynamicznie rozwijający się w Krakowie rynek pracy dla filologów. Umowa, którą dziś podpisaliśmy z Capgemini podniesie rangę naszej współpracy z tą firmą i pozwoli jeszcze lepiej przygotować studentów do wyzwań czekających na nich w świecie - mówi dr hab. Władysław Witalisz.

Przedmiotem umowy jest określenie zasad współpracy ukierunkowanej na zdobywanie przez studentów i absolwentów Wydziału Filologicznego UJ umiejętności cennych na rynku pracy. Współpraca obejmować będzie między innymi organizowanie i prowadzenie wspólnych szkoleń, warsztatów, seminariów oraz współudział w projektach o charakterze naukowym i innowacyjnym w dziedzinie praktycznego wykorzystania języków obcych w pracy zawodowej. Dokument przewiduje także współdziałanie dotyczące zatrudniania studentów i absolwentów uczelni poprzez rozpowszechnianie ofert pracy i praktyk dostępnych w Capgemini.

W ramach tej współpracy w semestrze letnim 2014/15 zorganizowano dla studentów Wydziału Filologicznego UJ przedmiot opcyjny "Wprowadzenie do świata biznesu" w wymiarze 30 godzin. Nowa oferta edukacyjna wzbudziła duże zainteresowanie. O 35 miejsc ubiegało się ponad 130 kandydatów. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim oraz angielskim przez native speakerów i obejmą kilkanaście tematów, jak m.in. "Skuteczna komunikacja biznesowa", "Funkcjonowanie rynków finansowych", "Język korporacji", 'Rozwój w organizacji międzynarodowej", "Wstęp do marketingu" czy 'Zarządzanie obowiązkami w czasie".

Uniwersytet Jagielloński współpracuje z Capgemini już od kilku lat. Zdaniem Marka Grodzińskiego, zaangażowanie firmy w kształtowanie kompetencji absolwentów UJ i pomoc w dostosowaniu ich umiejętności do potrzeb rynku pracy będzie teraz jeszcze większe.

- Eksperci Capgemini poprowadzą w tym semestrze przedmiot "Wprowadzenie do świata biznesu" i wierzymy, że będzie to praktyczna wiedza, która pomoże studentom zweryfikować ich plany zawodowe, a absolwentom ułatwi start w biznesie. Tylko w tym roku w Krakowie zatrudnimy kilkaset osób. Absolwenci filologii będą w tym mieli znaczący udział - mówi.

Wydział Filologiczny współpracuje z wieloma renomowanymi, międzynarodowymi korporacjami aktywnymi na rynku pracy. Poza Capgemini są to IBM BTO Business Consulting Services, Motorola Polska oraz Versita. Przedstawiciele tych firm zasiadają w komisji ds. oceny efektów kształcenia i regularnie organizują spotkania informacyjne oraz szkolenia dla studentów.

Data opublikowania: 26.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały