Ambasador Maroka z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

23 marca 2015 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Jego Wysokości Króla Maroka w Polsce Youns Tijani.

Gość złożył wizytę w Collegium Novum, gdzie został przyjęty przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka. Ze strony Uniwersytetu w spotkaniu wzięli również udział dziekan Wydziału Studiów Politycznych i Międzynarodowych (WSMiP UJ) prof. Bogdan Szlachta, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu ks. prof. Krzysztof Kościelniak, oraz dr Ewa Szczepankiewicz-Rudzka z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. W skład delegacji marokańskiej weszli również minister pełnomocny w ambasadzie ds. współpracy kulturalnej i naukowej Mohcine Sebbata oraz akredytowany korespondent Marokańskiej Agencji Prasowej Abdellah Akdim.

W trakcie spotkania rozmawiano m.in. o kontaktach polsko-marokańskich w dziedzinie kultury, nauki i szkolnictwa wyższego, obecnej i planowanej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a uczelniami marokańskimi, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw realizowanych przez WSMiP UJ, a także o wyzwaniach dla społeczności międzynarodowej, związanych z bieżącą sytuacją polityczną w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Po wizycie w Collegium Novum, ambasador zwiedził Muzeum UJ Collegium Maius, a następnie udał się do siedziby Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, gdzie wygłosił wykład pt. Morocco Today.

Swoje wystąpienie Gość rozpoczął od wyrażenia Polakom i Polsce kondolencji z powodu tragicznych skutków zamachu terrorystycznego w Tunisie. Następnie pokrótce przypomniał historię kontaktów kulturowych między Polską i Marokiem oraz zarysował obecny charakter współpracy pomiędzy oboma krajami, podkreślając istotne znaczenie wizyt składanych przez polityków polskich w Maroku oraz marokańskich w Polsce. Zwrócił ponadto uwagę na wspólne inicjatywy oraz dobrze się rozwijające stosunki gospodarcze pomiędzy naszymi państwami. Po ogólnym wprowadzeniu Gość przeszedł do zasadniczej części swojego wystąpienia, dotyczącej reform politycznych, społecznych i gospodarczych we współczesnym Maroku, gdzie dokonują się ważne przemiany ustrojowe, dzięki którym Maroko staje się prawdziwie demokratyczną i jednocześnie unikalną pod tym względem monarchią. Za najważniejsze Gość uznał wprowadzenie m.in. zmian w prawie rodzinnym, pluralistycznych zasad rządzenia, zasady wolności mediów, a także rozdzielenie cywilnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości, stworzenie zaplecza instytucjonalnego dla działalności w obronie praw człowieka, działania na rzecz równego dostępu do sfery życia społecznego dla kobiet i mężczyzn oraz budowanie społeczeństwa otwartego. Za jeden z najważniejszych problemów kraju i regionu ambasador Tijani uznał walkę z terroryzmem, który – jak stwierdził – ideologicznie jest zjawiskiem biegunowo przeciwnym do zasad religii pokoju, jaką jest islam. Omawiając procesy transformacyjne zachodzące w Maroku, Youns Tijani podkreślił, jak istotne są dla Marokańczyków wzorce odnajdywane w procesie polskich przemian demokratycznych. Wystąpienie ambasadora Maroka w Polsce zakończyło się żywą dyskusją, dotyczącą aktualnych i ważnych problemów kraju i regionu, relacji Maroka z UE, a także bezpieczeństwa turystów w krajach Afryki Północnej.

Wizyta odbyła się w ramach trzeciej edycji cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne (Jagiellonian Diplomatic Encounters), zainicjowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w roku akademickim 2012/2013.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Relacja z wykładu: dr hab. Renata Czekalska