Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Otwarcie sesji naukowej odbywającej się w ramach Dni Jana Pawła II

Otwarcie sesji naukowej odbywającej się w ramach Dni Jana Pawła II

Dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w muzeach, ono żyje i inspiruje nas do stawiania czoła nowym wyzwaniom i do osobistej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy - powiedział w swoim wystąpieniu kardynał Stanisław Dziwisz.

 

 

Na otwarciu sympozjum odbywającego się 5 listopada w auli Collegium Novum UJ obecni byli przedstawiciele władz UJ i współorganizujących Dni Jana Pawła II uczelni, wojewoda małopolski Jerzy Miller, biskupi - Jan Szkodoń, Jan Zając, Grzegorz Ryś oraz liczni studenci i młodzież.

- Od 2006 roku tradycją stały się jesienne spotkania w Uniwersytecie Jagiellońskim, które mają na celu przypomnienie postaci i dzieł Jana Pawła II. Wydaje się, że w Krakowie takie rozważania mają wyjątkową moc, ponieważ przesiąknięte są duchem i obecnością Papieża Polaka, dla którego nasz uniwersytet i miasto były miejscami szczególnymi i umiłowanymi - powiedział otwierając spotkanie rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - W tym roku pochylimy się głębiej nad analizą jednego z głównych nurtów rozmyślań Jana Pawła II, będziemy się zastanawiać nad wyjątkowym aspektem tak trudnego tematu do dociekań jak świętość. Wykładnia znaczenia tego terminu jest tak samo nieuchwytna, jak opisanie nadziei czy mądrości płynącej z nauk Jana Pawła II - zaznaczył rektor. Zacytował także orędzie papieża wygłoszone na otwarcie Światowych Dni Młodzieży w 1995 roku: - Świętość wydaje się celem trudnym, osiągalnym tylko dla ludzi wyjątkowych albo dla tych, którzy odrywają się całkowicie od życia i kultury danej epoki. Jest darem i zadaniem dla świeckich tak samo jak dla zakonników i kapłanów, w sferze prywatnej, jak i w działalności publicznej, w życiu jednostek, jak i rodzin i wspólnot.

- Jesteśmy świadkami niezwykłego fenomenu - zauważył kardynał Stanisław Dziwisz. -  Parafrazując słowa Ojca Świętego o Wadowicach, możemy powiedzieć, że wszystko zaczęło się 16 października 1978 roku. Wtedy Kościół i świat zaczął odkrywać człowieka, wtedy dla większości nieznanego, który został wybrany papieżem, a przybywał z odległego kraju, zza żelaznej kurtyny. Gdy, po niemal 27 latach pontyfikatu, Jan Paweł II umierał, żegnany był jako duchowy przywódca, nauczyciel i przewodnik dla milionów chrześcijan. Po 2 kwietnia 2005 roku Kościół zaczynał odkrywać świętość zmarłego papieża – już po 6 latach został beatyfikowany, a po kolejnych 3 latach kanonizowany - kontynuował kardynał. Podkreślił także, że podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakow decyzja o organizacji Dni Jana Pawła II była trafna i przynosi wspaniałe owoce.

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron