Konferencja Rektorów EUNIS

14 kwietnia na Uniwersytecie Jagiellońskim otwarto trzydniowe spotkanie prawie 40 rektorów z całej Europy, zrzeszonych w organizacji EUNIS - European University Information Systems.

Do Krakowa przyjechało także kilkunastu wybitnych prelegentów, którzy razem z rektorami zastanawiali się nad tematem tegorocznej konferencji  - "Smart European University".

Otwarcie konferencji w auli Collegium Novum UJ poprzedziło zebranie zarządu EUNIS, w którym UJ reprezentowali prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn oraz prorektor ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania.

W  tym roku gospodarzami konferencji były Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza, zatem konferencję zainaugurował prof. Tomasz Szmuc, prorektor AGH ds. współpracy, natomiast pierwszą sesję plenarną, zatytułowaną "Nowi studenci - stare uniwersytety" otworzył i prowadził prof. Stanisław Kistryn. Uczestników konferencji przywitał także nowy prezydent EUNIS - John Murphy (The University of Dublin, Trinity College Dublin).

Tegoroczna konferencja stanowiła kontynuację wcześniejszych spotkań w Pradze oraz Helsinkach, w których wzięło udział wielu rektorów i innych przedstawicieli uniwersytetów europejskich. Głównym celem krakowskiej konferencji była dyskusja o tym, w jaki sposób technika informatyczna może pomóc europejskim uczelniom w sprostaniu głównym wyzwaniom współczesności, takim jak spadek liczby młodych ludzi w Europie, silna konkurencja ze strony uczelni amerykańskich i azjatyckich, globalizacja oraz gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych, zmieniających podejście do uczenia się i zdobywania wiedzy.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau