Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

VII Noc Języków w Krakowie

VII Noc Języków w Krakowie

23 kwietnia 2016 r. odbyła się kolejna, siódma już edycja Nocy Języków, zorganizowana przez Instytut Orientalistyki UJ i Koło Naukowe Esperantystów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Partnerami wydarzenia byli: Jagiellońskie Centrum Językowe oraz kawiarnia „Cudowne Lata".

Tegoroczna edycja rozpoczęła się już w godzinach popołudniowych programem „Przed Nocą", którzy odbył się na Wydziale Polonistyki UJ. Dwugodzinny program wypełniły korepetycje z języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański), adresowane dla młodzieży szkół średnich oraz studentów, poprowadzone przez wykładowców Jagiellońskiego Centrum Językowego UJ, a także dwa wykłady pracowników Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu UJ. Pierwszy z nich pierwszy poświęcony był retoryce, drugi - specyfice polskich przekładów ,,Legendy wieków'' Victora Hugo.

Od 16.30 Noc Języków przeniosła się na Krupniczą 2. Tam rozpoczęła się główna część programu - lekcje języków obcych, prowadzone przez wykładowców, doktorantów i studentów UJ. Do dyspozycji były aż 22 języki, zarówno odległe i egzotyczne (np. język Majów, chiński) jak i geograficznie bliższe (np. białoruski czy włoski). Uczestnicy mogli także skorzystać z możliwości zapisu swojego imienia (lub wybranego słowa) w różnych alfabetach - tu oprócz pism orientalnych do wyboru było kilka cyrylic oraz greka.

Dodatkową atrakcją była nauka staroangielskiego alfabetu runicznego, a także prezentacja „Języki Indii", przeprowadzona przez wykładowczynię i doktorantów z Instytutu Orientalistyki UJ, pomyślana jako wprowadzenie do mini-kursów poszczególnych języków indyjskich (sanskrytu, tamilskiego, hindi i urdu). Dużym powodzeniem cieszyły się także piosenki w języku perskim oraz w esperanto - wszak to bardzo przyjemna metoda przyswajania języka obcego.

Ostatnia część programu miała miejsce w kawiarni „Cudowne Lata". Sporą publiczność zebrały zarówno koncert piosenek w językach: rosyjskim, kazachskim, japońskim, portugalskim i angielskim, jak i koncert gry na bębnach. W nieco mniej formalnej, kawiarnianej atmosferze można było wziąć udział w konwersacjach m.in. w esperanto, dowiedzieć się wszystkiego o studiowaniu języków indyjskich czy o różnicach między czeskim a słowackim.

Wykłady, konwersacje i dyskusje potrwały do późnych godzin nocnych.

tekst: Kamila Junik-Łuniewska

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron