Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

W dniach od 22 do 24 marca w Lublinie rozegrano tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej. Rewelacyjny start odnotowała debiutująca w tym wydarzeniu Daria Nawój, która reprezentując barwy AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego wywalczyła podwójne wicemistrzostwo kraju.

Podopieczna duetu trenerskiego Edyty Ropek – mistrzyni wspinaczki oraz Arkadiusza Kamińskiego, doświadczonego trenera i managera sportowego, wywalczyła dwa srebrne medale w dwóch konkurencjach wspinaczki sportowej – w prowadzeniu i boulderingu.

Trzydniowe zawody, w których uczestniczyło ponad trzystu studentów z ponad trzydziestu uczelni z całego kraju rozegrane zostały w trzech konkurencjach wspinaczki: na czas, prowadzenie i bouldering.

Zawodyrozpoczęły od zmagań w konkurencji bouldering, która składała się z dwóch rund: eliminacyjnej i finałowej. Po długich i wyczerpujących eliminacjach, które trwały blisko dwanaście godzin, wyłoniono po sześciu finalistów wśród kobiet i mężczyzn. Daria Nawój awansowała do finału na szóstej pozycji. W wymagającym finale wychowanka Klubu Sportowego Sportiva radziła sobie bardzo dobrze, jako jedna z dwóch zawodniczek zdobywając jeden top i dwie zony.

Wynik ten zapewnił Darii pierwszą pozycję, jednak z uwagi na błąd sędziów, reprezentująca AWF Katowice Bianka Janecka po zakończonym finale otrzymała doliczony czas na próbę na drugim problemie. W rezultacie tej decyzji Bianka uzyskała tą samą liczbę zon i topów co Daria, ale w mniejszej liczbie prób. Tym samym w bouldringu zwyciężyła reprezentantka AWF Katowice, przed zawodniczką UJ Kraków i plasującą się na trzeciej pozycji Małgorzatą Włodarczyk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Drugiego dnia zawodów rozegrano zmagania w konkurencji wspinaczki na prowadzenie. Daria Nawój pewnie, bo z trzeciego miejsca, awansowała do dwunastoosobowego finału. W finale młoda studentka UJ poprawiła swój wynik, wspinając się świetnie na wymagającej, technicznej drodze wspinaczkowej, ustępując miejsca jedynie zawodniczce AWF Katowice Zuzannie Mientus. Na trzeciej pozycji uplasowała się Bianka Janecka.

Trzeci dzień akademickich zmagań wypełniła rywalizacja w konkurencji na czas. W tych zmaganiach do finału awansowały dwie studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Daria Nawój oraz Weronika Szczytowska. Po zaciętej walce Daria uplasowała się na dziewiątej pozycji, zaś Weronika zajęła dwunaste miejsce.

Autorzy zdjęć:
fot. 1 Bartłomiej Wójtowicz: od lewej Daria Nawój, Zuzanna Mientus, Bianka Janecka, podium konkurencji prowadzenie, 
fot. 2 Bartłomiej Wójtowicz: Daria Nawój w konkurencji prowadzenie, 
fot. 3 Bartłomiej Wójtowicz: Daria Nawój w konkurencji prowadzenie, 
fot. 4 Arkadiusz Kamiński: Daria Nawój podczas finału w boulderingu, 
fot. 5 Arkadiusz Kamiński: Daria Nawój Akademicką Wicemistrzynią Polski w boulderingu.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS <span lang='en'>Winter Cup</span>

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS Winter Cup

Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej

Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron