Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jagielloński Wieczór Filmowy w Collegium Maius

Jagielloński Wieczór Filmowy w Collegium Maius

30 listopada odbył się kolejny seans z cyklu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych organizowanych przez stowarzyszenie All In UJ. Tym razem na miejsce projekcji została wybrana Aula Collegium Maius, gdzie odbyła się projekcja filmu „Absolwent”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Ideą Jagiellońskich Wieczorów Filmowych jest przybliżenie studentom najpiękniejszych miejsc Uniwersytetu Jagiellońskiego, które do tej pory mogły być dla nich nieznane. Pokazy odbywają się raz w miesiącu.

Pokaz filmu odbył się w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Collegium Maius. Powstanie tego miejsca wiąże się z rokiem 1400, kiedy to Akademia Krakowska została odnowiona. Nazwa Collegium Maius używa jest od drugiej połowy XV wieku. Od XIX wieku aż do 1940 roku gmach był siedzibą Biblioteki Jagiellońskiej.

Spotkanie poprowadzili Tomek Pytko, prezes stowarzyszenia All In UJ oraz Kasia Panas, koordynatorka filaru Kultura All In UJ. Dzięki obecności Katarzyny Zięby uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Prelekcję wygłosił Tomasz Rachwald, doktorant Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Przybliżył zgromadzonej publiczności tematykę obrazu, opowiedział o trudnościach przy wyborze aktorów do głównych ról oraz o muzyce napisanej do filmu przez duet Simon & Garfunkel.

„Absolwent” powstał w 1967 roku na podstawie powieści Charlesa Webba o tym samym tytule. Jego reżyserem jest Mike Nichols. Był to przełomowy film w karierze Dustina Hoffmana. Gra on absolwenta college'u, Benjamina Braddocka, który wplątuje się w romans ze znajomą swoich rodziców. Wkrótce zakochuje się w jej córce. Matka dziewczyny nie pozwala na rozwinięcie się uczucia, próbuje rozdzielić zakochanych. Film zdobył Oscara za reżyserię.

Kolejne spotkanie z cyklu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych odbędzie się 13 grudnia w holu Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Partnerami wydarzenia byli: Legalna Kultura, Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Collegium Maius. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ. Pokaz filmu był możliwy dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

tekst: All in UJ

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Za nami III edycja Festiwalu Kultury i Mediów

Za nami III edycja Festiwalu Kultury i Mediów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron