Prof. Jacek Popiel pokieruje badaniami nad literackim dziedzictwem Karola Wojtyły

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podpisano list Intencyjny podejmujący projekt "Krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły - Jana Pawła II". Na czele grona badaczy, którym metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz powierzył to niezwykłe zadanie, stoi prof. Jacek Popiel, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. polityki kadrowej i finansowej. Efekt pracy naukowców zostanie zaprezentowany za pięć lat.

List intencyjny, uruchamiający nowatorski projekt, sygnowali: metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak, oraz reprezentujący województwo małopolskie Leszek Zegzda. Badaniom przewodniczyć będzie prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel, który przyznaje, że to historyczna chwila dla środowiska naukowego, a idea wydania tego opracowania wynikła z przekonania, że nie można w pełni zrozumieć wielkiej osobowości św. Jana Pawła II.

- Mamy przekonanie, że nadeszła pora żeby, sięgając po rękopisy i maszynopisy, przedstawić czytelnikom na całym świecie teksty, które miałyby najbardziej oryginalny i prawdopodobny kształt. Nie zawsze będzie to proste. Środowisko naukowe czeka wielkie wyzwanie. Twórczość literacka, teatralna, fascynacja sztuką to te sfery, które Karola Wojtyłę interesowały od czasów młodzieńczych aż po ostatnie lata życia - mówi prof. Jacek Popiel.

W badaniach wezmą udział wybitni specjaliści z zakresu edytorstwa, filologii i językoznawstwa. Koordynatorem całego projektu jest dr Anna Karoń-Ostrowska z Instytutu Myśli Józefa Tischnera, która od dawna marzyła, by móc dotrzeć do papieskich archiwaliów. - Wiemy, że w opublikowanych dotąd tekstach jest niestety wiele zdumiewających błędów i skrótów. Praca nad rękopisami oraz odszukiwanie zagubionych i nieodkrytych do tej pory oryginałów to wielka przygoda intelektualna podążania tropami myśli Karola Wojtyły. Będzie to praca zarówno benedyktyńska i detektywistyczna - przekonuje.

Efektem pracy naukowców będzie trzytomowe wydanie wszystkich, częściowo jeszcze nieopublikowanych tekstów literackich papieża Polaka. Ma to nastąpić w maju 2020 roku, w setną rocznicę urodzin papieża. Projekt krakowsko-warszawski zakłada ścisłą współpracę Centrum Myśli Jana Pawła II oraz instytucji kultury miasta stołecznego Warszawy i Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jan Pawła II w Krakowie, a także instytucji województwa małopolskiego.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską