Lista wiadomości

wizyta

Noblista Frank Wilczek z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

13.09.2019
13 września na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł laureat Nagrody Nobla prof. Frank Wilczek. W trakcie spotkania z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem noblista podpisał zgodę na nadanie swojego imienia i nazwiska ustanowionej niedawno przez senat UJ nagrodzie dla młodych fizyków. Wcześniej prof. Wilczek wygłosił wykład w Auditorium Maximum UJ w ramach odbywającego się 13-18 września w Krakowie 45. Zjazdu Fizyków Polskich.
więcej o Noblista Frank Wilczek z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
relacja

Fizycy z całej Polski spotykają się na Uniwersytecie Jagiellońskim

13.09.2019
13 września w auli Auditorium Maximum UJ zainaugurowano 45. Zjazd Fizyków Polskich, który przez najbliższe 5 dni odbywać będzie się w murach UJ i AGH. Spotkanie to otwiera obchody 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego, którego jubileusz świętowany będzie w przyszłym roku.
więcej o Fizycy z całej Polski spotykają się na Uniwersytecie Jagiellońskim

"Szyta na miarę" endoproteza wszczepiona w Szpitalu Uniwersyteckim

09.09.2019
Pozornie standardowa, a jednak inna niż wszystkie. Rankiem 9 września na O/K Ortopedii i Rehabilitacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego pacjentce, która ma zaledwie 117 centymetrów wzrostu. Zabieg, który przeszedł bez komplikacji, przeprowadził prof. Artur Gądek.
więcej o "Szyta na miarę" endoproteza wszczepiona w Szpitalu Uniwersyteckim
uroczystość

Upamiętnienie wybitnych kryptologów w Panteonie Narodowym

06.09.2019
Urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci trzech wybitnych matematyków i kryptologów - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, spoczęły w kryptach Panteonu Narodowego w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. W ten sposób oddano hołd wybitnym polskim uczonym, którzy jako pierwsi złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
więcej o Upamiętnienie wybitnych kryptologów w Panteonie Narodowym
osiągnięcie

Najnowsze wyniki eksperymentu GERDA opublikowano w "Science"

06.09.2019
Celem eksperymentu GERDA jest badanie natury neutrina i próba wyznaczenia jego masy efektywnej. Wykorzystywana do tego jest jedna z najbardziej czułych metod, jaką jest obserwacja podwójnego bezneutrinowego rozpadu beta (0νββ). GERDA jest projektem europejskim, zrzeszającym naukowców z 16 instytutów badawczych i uniwersytetów z Niemiec, Włoch, Rosji, Polski, Szwajcarii i Belgii.
więcej o Najnowsze wyniki eksperymentu GERDA opublikowano w "Science"