Badania nad przywróceniem płodności kobiet cierpiących na PCOS

Dr Patrycja Kurowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką konkursu NAWA PHC Polonium. Granty w programie wspierają mobilność naukowców realizujących projekty badawcze w zespołach polsko-francuskich. Finansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i pobytów polskich naukowców w kraju partnera.

Celem wspólnych projektów badawczych Narodowej Agencji wymiany Akademickiej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską PHC Polonium jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez wnioskodawców z Polski i partnerów z Francji. Środki na projekty w ramach naboru są przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań, które musi być zagwarantowane z innych źródeł. Z wnioskami o finansowanie mogły występować uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz instytuty międzynarodowe lub inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, posiadające kategorię naukową.

Celem projektu dr Patrycji Kurowskiej jest poznanie nowych markerów zespołu policystycznych jajników (PCOS), a przede wszystkim opisanie roli nowego neuropeptydu - speksyny (SPX) w regulacji funkcji komórek pęcherzyka jajnikowego kobiet. Badania będą prowadzone z wykorzystaniem materiału ludzkiego pochodzącego od pacjentek ze zdiagnozowanym zespołem PCOS z podziałem na otyłe i o prawidłowej masie ciała.

Ze względu na istniejące powiązanie pomiędzy otyłością a patologiami rozrodu - tj. problemy z owulacją, implantacją, PCOS, a w konsekwencji niepłodnością - konieczne jest poznanie nowych czynników powiązanych z metabolizmem energetycznym regulujących funkcję jajnika. Prowadzone badania wniosą nową wiedzę na temat fizjologii jajnika. Co więcej, określenie poziomu SPX w jajniku kobiet zdrowych i ze zdiagnozowanym PCOS pozwoli na wykorzystanie zawartości tego neuropeptydu we krwi jako prostego kryterium diagnostycznego w PCOS. Porównanie roli SPX w jajniku kobiet zdrowych i ze zdiagnozowanym PCOS pozwoli w przyszłości na zastosowanie środków farmakologicznych w celu leczenia i zapobiegania przedstawionym schorzeniom. Dodatkowo zbadanie molekularnego mechanizmu działania SPX umożliwi inhibicję jej działania w organizmie poprzez wpływ na receptor docelowy czy szlaki kinaz sygnałowych, które aktywuje. W związku z tym przyczyni się to do przywrócenia płodności kobiet cierpiących na PCOS.

Projekt "Poznanie nowych markerów zespołu policystycznych jajników (PCOS): ekspresja i funkcja SPEKSYNY w ludzkich komórkach jajnika" będzie realizowany wraz z naukowcami z UMR Physiologie de la Reproduction et des Comportements, National Research Institute for Agriculture, Food and the Environmen w Nouzilly.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny