Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Sukces studenta UJ w zawodach matematycznych

Jakub Konieczny, student z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajął pierwsze miejsce w starszej kategorii w konkursie matematycznym im. Vojtecha Jarnika, który odbył się w Ostrawie w dniach od 10 do 13 kwietnia br.

Vojtěch Jarník International Mathematical Competition to odbywające się od roku 1991 doroczne zawody matematyczne dla studentów organizowane przez Uniwersytet w Ostrawie (Czechy). Zawodnicy startują w dwóch kategoriach: pierwsza obejmuje studentów pierwszych dwóch lat, druga - studentów lat starszych. Zawodnicy w każdej kategorii otrzymują cztery zadania, na rozwiązanie których mają cztery godziny. Zarówno treści, jak i rozwiązania zadań prezentowane są w języku angielskim.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 184 zawodników z 41 uniwersytetów. Reprezentacja UJ składała się z ośmiu osób - czterech w kategorii niższej (Teodor Jerzak, Marcin Lara, Dariusz Matlak i Michał Zając) i czterech w kategorii wyższej (Mikołaj Frączyk, Jakub Konieczny, Kamil Kuźmicki i Konrad Żołna). W starszej kategorii Jakub Konieczny zajął pierwsze miejsce i jako jedyny uczestnik tej kategorii rozwiązał wszystkie zadania. W kategorii młodszej Teodor Jerzak zajął ósme miejsce. Inni przedstawiciele UJ zajęli miejsca od 16. do 43.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej UJ zajął w niższej kategorii miejsce szóste (za uczelniami z Bonn, Pragi, Barcelony, Zagrzebia i Warszawy), a w wyższej kategorii miejsce pierwsze ex aequo z uniwersytetami z Sankt Petersburga i Moskwy.

Data opublikowania: 15.04.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka