II Katedra Chorób Wewnętrznych CM UJ im. prof. Andrzeja Szczeklika?

Anna Dymna, Zofia Gołubiew, Ewa Lipska, Anna Polony, Jerzy Ilg, Krzysztof Penderecki, Michał Rusinek i Andrzej Wajda podpisali się pod wnioskiem o nadanie imienia, zmarłego w lutym tego roku, prof. Andrzeja Szczeklika II Katedrze Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ. Petycję poprało w sumie ponad 30 znanych osobistości Krakowa. "Profesor Andrzej Szczeklik przepracował w budynku szpitalnym przy ulicy Skawińskiej 8 czterdzieści lat i uczynił z niego miejsce wyjątkowe, nie tylko dla pracujących tam lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego, ale przede wszystkim dla chorych. Pacjenci podkreślali niezwykłą atmosferę, porządek, przede wszystkim zaś życzliwość, podejście do chorego i ludzkie warunki, w jakich przyszło im zmagać się z cierpieniem dzięki troskliwej opiece całego personelu. Uważamy, że nazwisko Profesora Andrzeja Szczeklika powinno być na stałe związane z tym dziełem Jego życia, którym Kraków i Uniwersytet Jagielloński może się chlubić, i które następcy oraz uczniowie Profesora będą chcieli rozwijać" - napisano w apelu.

Co prawda na polskich uczelniach nie nadaje się katedrom imion profesorów, jednak na Uniwersytecie Jagiellońskim taka procedura byłaby możliwa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Senat Uczelni. Wcześniej wniosek zaopiniować będzie musiała rada Wydziału Lekarskiego UJ oraz Konwent Godności Honorowych UJ.

Prof. Andrzej Szczeklik zmarł 3 lutego 2012 roku. Był wybitnym lekarzem, legendą krakowskiej medycyny. Dzięki jego staraniom Akademia Medyczna powróciła do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lipcu obchodziłby 74 urodziny.

Data opublikowania: 10.05.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały