Nowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które odbyło się 5 września 2012 r. w siedzibie Collegium Geographicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nowym Przewodniczącym Towarzystwa został wybrany prof. dr hab. Antoni Jackowski.

Prof. dr hab. Antoni Jackowski jest profesorem honorowym UJ, emerytowanym profesorem zwyczajny w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Jest dwudziestym drugim przewodniczącym w historii Towarzystwa, jednak dopiero pierwszym, który wywodzi się ze środowiska krakowskiego.

Prof. A. Jackowski należy do grupy najbardziej twórczych geografów w Polsce. Jest współtwórcą powojennej krakowskiej i polskiej szkoły geografii turyzmu, twórcą szkoły naukowej w zakresie geografii religii. Posiada znaczące osiągnięcia jako badacz historii polskiej geografii. Dzięki niemu krakowski ośrodek geograficzny stał się powszechnie znany jako wyróżniające się centrum badawczo-edukacyjne geografii religii i turyzmu.

W dorobku naukowym Profesor posiada ponad 300 prac, w tym blisko 30 książek. W 1994 r. utworzył w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ Zakład Geografii Religii, jedyny w Polsce, drugi w Europie (działał do 2011 r.). W 1995 r. założył periodyk naukowy „Peregrinus Cracoviensis", którym kieruje do chwili obecnej. Jest to jedno z nielicznych tego typu czasopism na świecie i jedyne w Europie.

W Uniwersytecie Jagiellońskim pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in.: dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (1993-1999) oraz dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ (1991-1994 i 1999-2005). Obecnie jako emerytowany profesor nadal prowadzi seminaria magisterskie i doktorskie, nieustannie pracuje twórczo, wydając każdego roku szereg nowych publikacji. Wypromował do tej pory 9 doktorów oraz blisko 350 magistrantów.

Za swoje osiągnięcia badawcze i organizacyjne prof. A. Jackowski został wyróżniony przez Senat UJ zaszczytnym tytułem „Honorowego Profesora UJ" (11 czerwca 2007 r. ). Jest Laureatem Nagrody Miasta Krakowa za rok 2011 w dziedzinie nauka i technika za wybitne osiągnięcia w zakresie geografii turyzmu i religii. Jest członkiem polskich i międzynarodowych organizacji naukowych.

Data opublikowania: 18.09.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka