Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Franciszek Ziejka laureatem Nagrody im. prof. A. Gieysztora

Profesor Franciszek Ziejka został laureatem XVI edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.

Wybitnego historyka literatury, byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnego przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa uhonorowano "za wieloletnią i pełną pasji pracę na polu ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego oraz wszechstronne zaangażowanie w działalność licznych organizacji pielęgnujących dorobek kulturowy w kraju i za granicą. W szczególności za wyjątkowe zasługi w rozwoju instytucji kultury oraz popartą licznymi sukcesami troskę o rewitalizację zabytków Krakowa".

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest od 1999 roku przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, która działa przy banku Citi Handlowy. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna. Jej wysokość to 50 tys. zł. W poprzednich latach jego laureatami zostali m.in. prof. Norman Davies oraz prof. Jacek Purchla.

Franciszek Ziejka w 1963 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i od tego czasu jest związany z naszą uczelnią. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. Pełnił funkcje m.in. wicedyrektora Instytutu Filologii Polskiej, dziekana Wydziału Filologicznego UJ, zaś od 1999 r. do 2005 r. rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Napisał m.in.: "W kręgu mitów polskich", "Studia polsko-prowansalskie", "Paryż młodopolski" i wspólnie z prof. Marią Delaperriere antologię literatury polskiej, która służy studentom polonistyki we Francji. Wykładał w Paryżu oraz na Uniwersytecie w Lizbonie. Jest członkiem PEN Clubu.

Data opublikowania: 12.02.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron