Absolwenci WPiA UJ najlepsi w Polsce

Pałac Larischa, jeden z dwóch głównych budynków Wydziału Prawa i Administracji UJ

W ubiegłym tygodniu w Popowie k. Warszawy odbyła się 7. konferencja ministra sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych. Spotkanie poświęcone było omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną, które odbyły się 27 września 2014 r. W tym roku analiza poszerzona została o wyniki egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą.

Przedstawiona prezentacja wyników egzaminów obejmowała m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów, wyniki egzaminu na aplikacje absolwentów poszczególnych uczelni wyższych czy porównanie zdawalności egzaminów przez absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Najlepszą zdawalność w roku 2014, podobnie jak rok wcześniej, osiągnęli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (72,82%). Na kolejnych lokatach znalazł się Uniwersytet Łódzki (63,08%) i Uniwersytet Warszawski (57,10%).

Studenci Wydziału Prawa i Administracji UJ po raz kolejny zwyciężyli we wszystkich kategoriach podlegających ocenie, zajmując pierwsze miejsca w naborze na wszystkie aplikacje samorządowe (adwokacka, radcowska, notarialna) oraz aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Ponadto nasi absolwenci studiów niestacjonarnych jako jedyni w Polsce uzyskali podczas naboru na wszystkie typy aplikacji rezultaty przewyższające wyniki krajowe dla absolwentów wszystkich typów studiów.

W konferencji uczestniczyli dziekani 24 uniwersytetów i polskich uczelni wyższych prowadzących studia na kierunku prawo. Obecni byli również sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Wojciech Kutyła, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara, prezes i wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski i Ewa Stompor-Nowicka, wiceprezesi Krajowej Rady Notarialnej Małgorzata Radziuk i Dariusz Zdanowicz, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Łyszczek oraz kierownictwo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a także członkowie zespołów przygotowujących testy na egzaminy.

Data opublikowania: 16.02.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały