Światowej sławy fizyk doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. Larry McLerran otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - W każdym miejscu, gdzie pracował, gromadził wokół siebie grupy młodych naukowców, których wciągał w swoje badania, dając im jednocześnie wolną rękę, jeżeli chcieli zająć się inną tematyką. Przyciągał ludzi o różnych charakterach, z różnych kultur, istotną mozaikę etniczną, jaką można znaleźć tylko w USA - podkreślił w laudacji prof. Michał Praszałowicz.

Jak mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak, Senat UJ uhonorował najwyższą godnością akademicką prof. Larry'ego McLerrana za pionierskie badania teoretyczne i fenomenologiczne nad nowym stanem materii, tzw. plazmą kwarkowo-gluonową, który tworzy się w warunkach laboratoryjnych w wysokoenergetycznych zderzeniach ciężkich jonów i który dominował we wczesnych etapach jego ewolucji. Senat docenił także jego prace dotyczące nieliniowych równań ewolucji w teoriach kwantowych oraz nad wynikającym z tych równań zjawiskiem saturacji, które prowadzi do nowego spojrzenia na strukturę nukleonów i jąder atomowych. Niezwykle istotna w dorobku prof. Larry'ego McLerrana jest również wieloletnia współpraca z polskim środowiskiem fizyków cząstek i jego wkład w rozwój tej dziedziny w Polsce poprzez wykłady i dyskusje podczas Krakowskich Szkół Fizyki Teoretycznej, których był wielokrotnym uczestnikiem.

W laudacji kierownik Zakładu Teorii Cząstek UJ prof. Michał Praszałowicz przypomniał sylwetkę, przebieg kariery i zasługi prof. L. McLerrana. Zwrócił uwagę, że badania nad zderzeniami jąder atomowych przy wysokich energiach naprowadziły amerykańskiego naukowca na powstające w Krakowie prace profesora Andrzeja Białasa i jego współpracowników.

- Jednym z charakterystycznych rysów kariery fizyka, szczególnie w USA, jest ciągłe zmienianie miejsca pracy i dłuższe lub krótsze pobyty za granicą, które owocują także osobistymi przyjaźniami. Nic więc dziwnego, że Larry McLerran pojawia się w 1984 roku w Zakopanem, aby jako wykładowca wziąć udział w 24. Krakowskiej Szkole Fizyki Teoretycznej. Od tej pory jest częstym gościem także w Krakowie i Wrocławiu, gdzie zaczyna działać prężna grupa zajmująca się zderzeniami jonów ciężkich. Jak pisze we wspomnieniach, to właśnie pobyt w Zakopanem w 1993 roku dał impuls do sformułowania teorii, znanej pod nazwą kondensat szkła kolorowego - powiedział.

Prof. Larry McLerran w swoim wystąpieniu przyznał, że doktorat honorowy najstarszej uczelni w Polsce, która może się poszczycić tak wielkim dorobkiem w różnych dziedzinach nauki, poczytuje jako ogromny zaszczyt. Omówiwszy tematykę swoich badań, podkreślił, że „ciągle pozostaje wiele do zrobienia w dziedzinie ilościowego opisu materii, która powstaje w wyniku kolizji ciężkich jonów. Polska posiada aktywną społeczność naukową zajmującą się tymi problemami. Jej przedstawiciele są autorami licznych oryginalnych pomysłów, które ewoluują zmieniając, a czasem zastępując wcześniejsze poglądy naukowe".

- Dziękuję moim przyjaciołom z Polski. Wiele zawdzięczam ich wiedzy naukowej, ale jeszcze ważniejsze jest dla mnie to, czego nauczyłem się od nich o ludziach i o filozofii nauki - przyznał.

Profesor Larry McLerran jest powszechnie uznanym ekspertem i jednym z głównych pomysłodawców badań tzw. plazmy kwarkowo-gluonowej, czyli nowego stanu materii powstającego w wyniku zderzeń jąder atomowych przy bardzo wysokich energiach. Prowadzone przez niego badania przyniosły mu powszechne uznanie w świecie, czego dowodem są liczne wyróżnienia amerykańskie i międzynarodowe. Profesor jest lub był członkiem ponad 20 komitetów decydujących o kierunku badań naukowych w najważniejszych instytucjach w dziedzinie fizyki jądrowej i fizyki cząstek w USA. Zasiadał w ponad 40 komitetach naukowych konferencji i sympozjów. Jest redaktorem czasopisma "Nuclear Physics A", a także członkiem Międzynarodowego Komitetu Redakcyjnego wydawanego przez Uniwersytet Jagielloński i Polską Akademię Umiejętności miesięcznika "Acta Physica Polonica B".

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej