Jubileusz prof. Andrzeja Borowskiego

30 maja Wydział Polonistyki świętował jubileusz Profesora Andrzeja Borowskiego, który w tym roku akademickim obchodził 70. rocznicę urodzin.

W czasie uroczystości, która odbyła się w Auli Collegium Maius, laudację dla Jubilata wygłosił prorektor UJ prof. Jacek Popiel. Życzenia Jubilatowi złożyła dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renata Przybylska. Wychowankowie wręczyli swojemu Mistrzowi zadedykowane mu publikacje: zbiór studiów "Literatura renesansowa w Polsce i Europie" wydany przez Wydawnictwo UJ oraz specjalny numer czasopisma niderlandystycznego „Werwinkel".

Profesor Andrzej Borowski jest wszechstronnym badaczem zajmującym się historią literatury dawnej, przede wszystkim renesansowej. Jest autorem i redaktorem kilku książek i kilkuset artykułów poświęconych m.in. renesansowi północnemu, historii pojęcia humanizmu, związkom kulturalnym polsko-niderlandzkim w XVI–XVII w., sarmatyzmowi oraz europejskiej tożsamości Polaków. Profesor Borowski pełni funkcję kierownika Katedry Historii Literatury Staropolskiej na Wydziale Polonistyki UJ oraz wiceprezesa Polskiej Akademii Umiejętności. Uchodzi za jednego z najlepszych wykładowców na Wydziale Polonistyki UJ, a jego wykłady poświęcone literaturze staropolskiej dla pierwszego roku cieszą się dużym powodzeniem wśród studentów.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej