Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

150 lat działalności dla dobra medycyny

150 lat działalności dla dobra medycyny

W 1866 roku w Krakowie z inicjatywy dr. Aleksandra Kremera powstało Towarzystwo Lekarskie Krakowskie. Z tej okazji 14 czerwca w auli Collegium Novum odbyło się jubileuszowe spotkanie, będące częścią rocznicowych obchodów.

Gości w imieniu własnym oraz rektora UJ powitał prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler. Gratuluję w imieniu społeczności akademickiej tym wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszej pozycji i rangi Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego - powiedział.

Przypominając historię TLK, zauważył, że, po warszawskim i wileńskim, jest to trzecie najstarsze towarzystwo lekarskie w Polsce. Prezesowali mu tak wybitni uczeni jak Lucjan Rydel, Józef Oettinger, Henryk Jordan, Józef Dietl. Prof. Laidler przytoczył postanowienia założycielskiego statutu TLK, w  którym zapisano, że „towarzystwo stawia sobie za cel utrzymanie się na równi z dzisiejszym stanem nauki lekarskiej, przykładanie się do jej postępu, zwłaszcza w kierunku praktycznym, zbliżenie się do siebie osób poświęcających się zawodowi lekarskiemu, utrzymanie godności powołania oraz obronę interesów stanu lekarskiego. Ponadto wszyscy członkowie towarzystwa na posiedzeniach uważani będą za równych sobie, bez względu na urząd i stanowisko, jakie poza obrębem towarzystwa zajmują".

Prof. Laidler podkreślał, że TLK zawsze było blisko związane z Wydziałem Lekarskim UJ. - Dzisiejsze święto będzie okazją do refleksji nad dotychczasową działalnością, z której TLK powinno być dumne, ale i zmusza do zastanowienia nad nowoczesnymi, projektującymi przyszłość aktywnościami - mówił.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie srebrnego medalu „Plus ratio quam vis" profesorowi Thomasowi Sprayowi, dyrektorowi Departamentu Leczenia Wrodzonych Wad Serca w Children's Hospital of Philadelphia, który wsparł swoją działalnością rozwój krakowskiej kardiologii dziecięcej. Krótką laudację na cześć odznaczonego wygłosił prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.

Prof. Thomas Spray, światowy autorytet w leczeniu wrodzonych wad serca u dzieci, od wielu lat wspomaga swoją wiedzą lekarzy ze szpitala w Prokocimiu. Szkoli krakowskich kardiochirurgów w swoim macierzystym ośrodku oraz aktywnie współuczestniczy w organizowaniu międzynarodowych warsztatów naukowych pt. "Kraków Workshop on Congenital Heatt Disease". Dzięki zaangażowaniu prof. Spraya do Krakowa przyjeżdżają najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie leczenia wrodzonych wad serca, a organizowane warsztaty i konferencje uznawane są jako jedne z najbardziej prestiżowych w Europie. Dzięki współpracy z prof. Sprayem możliwy jest transfer do ośrodka krakowskiego najnowszych technologii i technik operacyjnych, co pozwala na uzyskiwanie w ośrodku krakowskim wyników leczenia na światowym poziomie.

Spotkanie jubileuszowe prowadził prezes TLK prof. Igor Gościński, który z rąk prof. Andrzeja Matyi, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie odebrał honorowe, najwyższe odznaczenie tej organizacji - statuetkę im. Macieja Leona Jakubowskiego, przyznaną TLK z okazji jubileuszu. Drugą statuetkę odebrał ze swoje zasługi dr Adam Wiernikowski.

Podczas uroczystości wykłady jubileuszowe wygłosili: prof. Franciszek Ziejka – „Towarzystwo Lekarskie w dziejach Krakowa trwale zapisane" oraz prof. Aleksander B. Skotnicki -  „Prawda i nadzieja w medycynie".

Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron